Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

9-miesięczna dziewczynka sama nie siada

Witam,

moją córka skończyła 9 miesięcy (dokładnie 9+4 dni). Nie umie jednak samodzielnie siąść. Ostatnio pokazałam jej, że może podciągnąć się do góry po zabawkę, na kolanka i z tej pozycji usiąść. Najczęściej kładłam jej zabawkę na krzesełku, a ona sama zaczęła podciągać nóżki i siadać. Tylko, że robi to rzadko, może raz, dwa dziennie. I najczęściej siada wtedy na kolankach, a nie bokiem. Od jakiegoś czasu też leży na boku, podpiera się ręką, ale widzę, że nie ma siły się podnieść w taki sposób. Dodam, że waży prawie 10 kg. I sprawnie pełza (ruchy naprzemienne kolan i rączek). Czy dać jej jeszcze czas na siadanie czy skonsultować się z rehabilitantem?

Katarzyna
Mgr Wojciech Dutka - Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Mgr Wojciech Dutka

Odpowiedź:

Witam Panią,


w tym wieku oczekujemy od dziecka siadania, czworakowania oraz czworakowania w górę. Jeśli dobrze zrozumiałem Pani opis to wygląda na to, że ta czynność, którą nazwała Pani pełzaniem jest zastępczym wzorcem dla prawidłowego czworakowania. Może to świadczyć o nieskoordynowanej pracy organu osiowego (miednica - kręgosłup - głowa). Proszę nie ćwiczyć siadania czy tez innych funkcji motorycznych. Wskazana jest ocena kinezjologiczna córeczki. Potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty, który dokona takiej analizy. Nie chodzi tu tylko o ocenę czy dane umiejętności pojawiły się zgodnie z wiekiem dziecka, ale przede wszystkim o ocenę jakości wzorców jakimi posługuje się córeczka. Proszę poszukać fizjoterapeuty certyfikowanego w kinezjologii rozwojowej wg Vojty. Kontakt do takich osób znajdzie Pani na stronie www.vojta.com.pl.


Pozdrawiam

Wojciech Dutka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy rozwojowe, motoryka, rozwój fizyczny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Nowinki

Jak rozpoznać autyzm?

Jak rozpoznać autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Szacuje się, że cierpi na nie co 100 osoba. Łatwo więc wyliczyć, że w Warszawie żyje ok. 20 000...  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019