Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

9-miesięczna dziewczynka sama nie siada

Witam,

moją córka skończyła 9 miesięcy (dokładnie 9+4 dni). Nie umie jednak samodzielnie siąść. Ostatnio pokazałam jej, że może podciągnąć się do góry po zabawkę, na kolanka i z tej pozycji usiąść. Najczęściej kładłam jej zabawkę na krzesełku, a ona sama zaczęła podciągać nóżki i siadać. Tylko, że robi to rzadko, może raz, dwa dziennie. I najczęściej siada wtedy na kolankach, a nie bokiem. Od jakiegoś czasu też leży na boku, podpiera się ręką, ale widzę, że nie ma siły się podnieść w taki sposób. Dodam, że waży prawie 10 kg. I sprawnie pełza (ruchy naprzemienne kolan i rączek). Czy dać jej jeszcze czas na siadanie czy skonsultować się z rehabilitantem?

Katarzyna
Mgr Wojciech Dutka - Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Mgr Wojciech Dutka

Odpowiedź:

Witam Panią,


w tym wieku oczekujemy od dziecka siadania, czworakowania oraz czworakowania w górę. Jeśli dobrze zrozumiałem Pani opis to wygląda na to, że ta czynność, którą nazwała Pani pełzaniem jest zastępczym wzorcem dla prawidłowego czworakowania. Może to świadczyć o nieskoordynowanej pracy organu osiowego (miednica - kręgosłup - głowa). Proszę nie ćwiczyć siadania czy tez innych funkcji motorycznych. Wskazana jest ocena kinezjologiczna córeczki. Potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty, który dokona takiej analizy. Nie chodzi tu tylko o ocenę czy dane umiejętności pojawiły się zgodnie z wiekiem dziecka, ale przede wszystkim o ocenę jakości wzorców jakimi posługuje się córeczka. Proszę poszukać fizjoterapeuty certyfikowanego w kinezjologii rozwojowej wg Vojty. Kontakt do takich osób znajdzie Pani na stronie www.vojta.com.pl.


Pozdrawiam

Wojciech Dutka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy rozwojowe, motoryka, rozwój fizyczny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Disney on Ice

Spotkaj się z Myszką Miki, Myszką Minnie, Kaczorem Donaldem, Goofym i wraz z nimi oddaj się magii i rodzinnej zabawie. Odkrywaj podwodny świat wraz z Dory i jej kompanami z animacji Disney Pixar...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

Nowinki

Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa

Czy uważasz, że wasze dziecko jest niegrzeczne? Czy pani w szkole powtarza, że wasza pociecha w ogóle się jej nie słucha? Czy zdarza wam...  
20 prostych trików, które ułatwią życie każdego rodzica

20 prostych trików, które ułatwią życie każdego rodzica

Drodzy rodzice! Wiemy, że ciężko pracujecie, aby zapewnić Waszym pociechom bezpieczeństwo, higienę i rozrywkę. Nie zawsze udaje się...  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

Książki na Czasie

Premiery Października

Premiery Października

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018