Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Dwulatek nie mówi i nie reaguje

Witam serdeczni,

mam synka, który dziś właśnie skończył 2 latka. Problem z tym, że nie mówi (tylko: daj, nie, ata, bum), jak chcę żeby dał zabawkę, to żadnej reakcji, nawet się nie popatrzy, a jak powiem: "idziemy na pole" lub "ata" to patrzy się na mnie, bierze rękę moją i idzie w stronę drzwi. Raz pokazuje gdzie zegar, lampa, tu sroczka kaszkę warzyła, a nieraz w ogóle nic nie pokaże, nie wskaże, gdzie mama, tata, baba, patrzy się na nas i nic, śmieje się tylko. Jak chce jogurt lub ciastko to otworzy lodówkę i macha rączką i mówi "yyyy". Jak powiem "dać?", to kiwa głową, że tak. Jak nie chcę pić to odrzuca butelkę, mówi "nie". Ogólnie jest ruchliwym dzieckiem, bawi się z innymi, no wszędzie go pełno. Ma jeszcze jeden problem, co mnie niepokoi, a mianowicie jest nerwowy i lubi się bawić włosami długimi, ciągnie z całej siły, zaciska zęby i taki nerwowy się wtedy staje, po czym sekunda i już bawi się normalnie. Jak układa układankę i niestety, ale źle robi, bo nie włoży puzzla w to miejsce, gdzie trzeba, też tak zaciska zęby i się denerwuje albo silnie oczka zamyka ręką, po czym jak chcę mu wziąć, to się śmieje. Nie wiem, gdzie mam się udać, jestem zapisana do badania słuchu na 13.08, czy jest potrzebny neurolog, bo wydaje mi się, że jest za bardzo nerwowy? Dziękuję.

Pozdrawiam
Marzena
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


badanie neurologiczne i badanie słuchu to dobry pomysł, ale oprócz tego konieczna jest całościowa ocena wczesnego rozwoju dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tym miejscu warto, by dziecko zostało zbadane co najmniej przez psychologa i logopedę lub neurologopedę.  W razie potrzeby synek zostanie skierowany na zajęcia w ramach programów wczesnej interwencji. Dobrze, że działa Pani już teraz. Wczesne rozpoczęcie oddziaływań to większa szansa na skuteczną terapię. Opisane przez Panią zachowania dziecka, a także wyraźne opóźnienie w rozwoju mowy wskazują na to, że Pani synek takiej pomocy potrzebuje.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Nowinki

Wizualizacja w systemie edukacyjnym

Wizualizacja w systemie edukacyjnym

Wizualizowanie jest naturalną, w dużym stopniu automatyczną czynnością, podobnie jak oddychanie.  
Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  

Wystawa na Czasie

W świecie Króla Maciusia

W świecie Króla Maciusia

O wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019