Dzień dobry,
problem, o którym Pani napisała może wynikać z przetrwałego nawyku. Ten z kolei mógł powstać wskutek bólu związanego z leczeniem i wiążącego się z tym stresu dziecka jako mechanizm autoregulacyjny organizmu. Faktycznie jednak od wydarzeń związanych z leczeniem infekcji układu moczowego minęło już zbyt dużo czasu, by stanowiło to uzasadnienie bezpośredniej reakcji po leczeniu.
Warto sprawdzić kilka informacji:
- czy na pewno zachowanie nie wiąże się z nowym problemem medycznym (prawdopodobnie nie i przypuszczam, że już to Pani sprawdziła)
- czy można podjąć pracę psychoterapeutyczną, która umożliwi wycofanie reakcji nawykowej.
W tej drugiej kwestii pomocny byłyby nie lekarz, ale przede wszystkim bardzo doświadczony psycholog dziecięcy lub psychoterapeuta. Naturalnie wobec tak małych dzieci nie stosuje się pełnej psychoterapii, lecz jedynie jej elementy, a główna oś zmiany skierowana jest na działania rodziców. Wycofanie tak utrwalonej reakcji to niełatwa sprawa, więc warto poszukać naprawdę doświadczonego w terapii małych dzieci psychoterapeuty.
Jeśli to możliwe warto w te działania włączyć również fizjoterapeutę, który oceni napięcie mięśniowe dziecka i zaleci odpowiednie ćwiczenia. Warto też pomyśleć o różnych metodach relaksacyjnych, takich jak np. muzykoterapia, bajkoterapia.
Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska
Komentarze