Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Seria książek prof. Jagody Cieszyńskiej

Witam serdecznie,

syn 3 lata i 4 miesiące. Mamy troszkę opóźnioną mowę. Posiadamy serię "Słucham i uczę się mówić", więc słuchamy codziennie po 10 minut, tak jak jest zalecane. W między czasie słuchamy Trudne głoski, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze i Wykrzyknienia. Stąd moje pytanie: czy codziennie mamy słuchać inny zeszyt? A dodatkowo te Trudne głoski i wykrzyknienia, i pomału wprowadzać serię "Kocham czytać"? Proszę tylko o potwierdzenie czy dobrze myślę i czy dobrze rozplanowuje słuchanie tych płyt. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Anna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Anno,

 

najpierw wprowadzamy "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze", następnie "Sylaby i rzeczowniki" cz. 1-4 oraz "Sylaby i czasowniki l. pojedyncza", a później kolejne części, jeśli dziecko będzie tego wymagało (nie wszystkie dzieci potrzebują ćwiczeń z pełnym zestawem). Ważne, żeby dziecko słuchało w słuchawkach w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Czas słuchania programu powinien trwać od 10 do 30 minut dziennie, słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje. Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w książeczkach „Kocham czytać” i staramy się, by dziecko powtarzało sylaby.

 

Jeśli synek ma opóźniony rozwój mowy, zachęcam, aby skonsultowała się Pani ze specjalistą, który ustali indywidualny plan terapii. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: metoda krakowska, opóźniony rozwój mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć