Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wędzidełko

Witam serdecznie. Byłam z moją sześcioletnią córeczką u ortodonty, który stwierdził, że konieczne jest nadcięcie wędzidełka wargi górnej, ale niestety nie poinformował mnie, dlaczego konieczny jest taki zabieg. Czy byłaby Pani tak uprzejma i napisała, w jakim celu robi się taki zabieg i co się stanie, jeśli się go nie wykona?

Pytanie przysłała pani Edyta
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,
są różne powody dla których to wędzidło nacina się. Nie znam Państwa przypadku, nie podała mi Pani informacji na temat diagnozy postawionej przez ortodontę, więc mogę tylko zgadywać
1) krótkie wędzidło może spowodować przerost szczęki w odcinku przednim
2) może rozepchnąć zęby tak, że jest między nimi szpara
3) może utrudniać naukę mówienia
4) spowodować szparę w przednim odcinku uzębienia, co prowokuje zły tor oddechowy przez usta
Nieprawidłowe przyczepienie się tego wędzidła powoduje również nieprawidłowości w dolnym łuku zębowym, czyli żuchwie. Nasze zęby zawsze dążą do kontaktu. Więc jeśli nieprawidłowości są w szczęce na pewno dotknie to i żuchwy. Proponuję przynajmniej telefonicznie ustalić ze swoim lekarzem celowość zabiegu i termin, w jakim najlepiej go wykonać i oczywiście to czy jest konieczny. Takie informacje lekarz powinien przekazać Państwu podczas konsultacji.

Pozdrawiam


Lek. Stomatolog

 Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: wędzidełko

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Witam mój synek 17 miesięcy też rozciął wędzidełko górne podczas upadku. Krew szybko przestała lecieć synek je i pije. Czy musimy jechać do lekarza?

dodany: 2016-12-19 20:13:11, przez: Beata

Witam! Jestem mamą bliźniaków Mateuszka i Szymonka którzy mają rok i 7 m-cy. Wczoraj bawili się i oczywiście była sprzeczka o zabawkę! Szymonek niefortunnie uderzył w drzwi i rozciął sobie górne wędzidełko w buzi ! :cry: Byliśmy u chirurga który wysłał nas do laryngologa choć twierdził że raczej trzeba to zszyć. Pani laryngolog stwierdziła że niema potrzeby. Ja jednak troszkę sie obawiam czy nie będzie skutków ubocznych gdy będzie starszy! Dodam że wędzidełko pod językiem ma krótkie ale narazie nie dostarcza ono problemów . Synek powoli zaczyna mówić.Proszę o opinie na ten temat!

dodany: 2008-07-10 17:39:11, przez: ciulala27

Witam, jeśli nie jest to duże uszkodzenie nie ma potrzeby szycia. Decyduje o tym lekarz po obejrzeniu sytuacji. Takie urazowe nacięcie zwykle nie ma konsekwencji na przyszłość oprócz ew. blizny. Dobrze byłoby wykonywać ćwiczenia w trakcie gojenia - kładziemy język w tym miejscu i wykonujemy delikatny masaż proszę pokazać dziecku jak to ma robić i ćwiczenia dzieci w formie takiej zabawy chętnie wykonują pozdrawiam Joanna Rąpała, stomatolog

dodany: 2008-07-10 17:39:11, przez: J.Rąpała

bardzo dziękuję za radę ! Będziemy ćwiczyć,a przynajmniej próbować :-)

dodany: 2008-07-10 17:39:11, przez: ciulala27


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć