Kraków

Porady naszych Ekspertów

Napady złości u 3-latka

Witam,

od niedawna mam pewien problem z moim synkiem, który za 2 miesiące
skończy 3 latka. Synek od urodzenia był bardzo grzecznym dzieckiem, jako noworodek i niemowlak bardzo dużo spal i rzadko płakał. Zaczął chodzić zaraz po skończeniu pierwszych urodzin, mówić też zaczął bardzo szybko. Teraz,
w wieku 34 miesięcy mówi całymi zdaniami, ma wysoki zasób słów, zna dużo wierszyków i piosenek. Jest dzieckiem bardzo żywiołowym, wszędzie Go pełno. Problem polega na tym, że często w ciągu dnia ma napady złości, bawi się i nagle zaczyna płakać bez powodu, rysuje i płacze, bo np. nie potrafi narysować serduszka. Albo np. mówi "tata nie ubieraj mi butów, tylko mama", a za jakiś czas jak chce mu w czymś pomóc, to krzyczy i woła, ze tata ma mu pomóc. Podczas tych napadów płacze, wali pięściami w co popadnie, potrafi się kłaść na podłogę, walić nogami. Nie wiem jak mam z nim postępować żeby było dobrze. Tłumaczę mu wszystko na spokojnie, jak to nie pomaga to po prostu nie reaguję na Jego płacz i czekam, aż sam się uspokoi. Zabieram Go na spacery, bawię się z Nim, jeździmy do rodziny, czytam Mu książki, często Go przytulam i mówię, że Go Kocham tylko, jestem smutna gdy tak często płacze. Mówi, że będzie grzeczny i że rozumie, a za jakiś czas jest znowu to samo. Proszę o poradę.

Paulina
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

ataki złości nie są czymś niezwykłym u 3-latków, jednak nie należy się na nie godzić. Istnieje kilka żelaznych zasad postępowania; trzeba wspólnie ustalić zasady, a potem konsekwentnie i spokojnie je egzekwować. Nie musi Pani rozwlekle tłumaczyć reguł, długie wykłady nie trafiają do tak małych dzieci, po prostu "nie wolno krzyczeć", "nie wolno walić pięściami" itp. Gdy zauważy Pani, że zbliża się atak, dobrze wtedy odwrócić dziecka uwagę, zająć czymś innym, warto również chwalić synka za dobre zachowanie.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: złe zachowanie, napady złości, napady płaczu

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)