Łódź

Porady naszych Ekspertów

Dziwne zachowania 1,5-rocznego dziecka

Witam,

moja córeczka zaczęła kołysać się uderzając plecami i główką o łóżeczko. Na początku było to tylko wieczorem, kiedy kładliśmy ją spać. Kiedy wchodziliśmy do pokoju, natychmiast przestawała. Teraz nasiliło się to, już nie przestaje jak wchodzimy do pokoju. Ponadto jak ją położymy, natychmiast siada i robi to samo. Dzisiaj usiadła plecami do stołu i zaczęła się kiwać i uderzać tak jak w łóżeczku.
Zauważyłem u córeczki inne objawy, które mnie zaniepokoiły: nie potrafi się skupić na zabawie np. kiedy próbuję się z nią bawić klockami, nie potrafi się na nich skupić, tylko zaczyna bawić się wszystkim po trochu, co tylko jej się spodoba. Podczas zabawy ucieka czasami do kąta lub zabiera tam zabawki i zostawia. Nie stara się powtarzać nowych słów, chociaż jak ją uczę, to widzę, że rozumie np. wie, co to jest nos i potrafi pokazać, jak ją o to poproszę, lecz nie stara się wypowiedzieć tego słowa. Często wieczorami zaczyna biegać od pokoju do pokoju, jak by się chciała zmęczyć.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Mariusz
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

 

kołysanie się i brak naśladownictwa to zachowania nienormatywne dla dzieci w wieku Pana córeczki. Radzę zapoznać się z książką "Wczesna interwencja terapeutyczna", znajdzie w niej opis wielu ćwiczeń stymulujących rozwój mowy, zabawy czy funkcji społecznych.

Oprócz pracy w domu, warto skonsultować rozwój córeczki z psychologiem dziecięcym lub jednym z naszych terapeutów (listę znajdzie Pan na stronie http://www.szkolakrakowska.pl).

Dziewczynka jest jeszcze mała, więc wiele nieprawidłowości można jeszcze zniwelować. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: ćwiczenia, zaburzenia rozwoju

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)