Wrocław

Porady naszych Ekspertów

Czy to normalne zachowanie?

Witam,

mam synka 16 miesięcy (wcześniak z 35tc). Ostatnimi czasy jest bardzo nerwowy; kiedy wkłada jeden samochód na drugi i są ułożone nie po jego myśli, jest wrzask i rozkazująco uświadamia mi, że mam je ułożyć tak, jak on chce. Nie potrafi zająć się jedną zabawką dłużej ni 5 minut, szybko się nudzi.
Nigdy nie miał problemów z jedzeniem, ale ostatnio je tylko "nieświadomie", jak się bawi jakąś zabawką i automatycznie otwiera buzię. Martwi mnie to, że nie chce się dzielić zabawkami z innymi, za to z jedzeniem odchodzi i nawet wkłada do ust. Uwielbia zabawy "siłowe": zapasy, mocne ściskanie; delikatnie przytulenie to za mały bodziec. Fakt, czasem się przytuli delikatnie, ale za chwilkę wzmacnia uścisk. Daje ładne delikatne buziaki, także domyślam się, że ma wyczucie delikatności.
Jest bardzo nerwowy: jak się czymś ekscytuje, aż zagryza zęby i zaciska pięści, wydając przy tym odgłosy euforii. Mało również mówi, powtarza: "bleble", "papa", "tata", "mama", "baba", "dziadek" i "auto". Jednak nie mogę go nauczyć nic nowego.
Są sytuacje, że nie ma "podzielności uwagi". Wiem, że to za wcześnie, ale jak patrzy na obrazek i mówię mu np. "To jest kotek, jak robi kotek?" i proszę, żeby powtórzył, patrzy na książeczkę, jakby nie docierały do niego moje słowa. Nie potrafi się skupić na dwóch rzeczach, np. jak je, to już nie potworzy czegoś, albo jak trzyma zabawkę, też się nie skupia na ćwiczeniu słówek. Czy to normalne?
Kasia
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

wiele z opisanych przez Panią zachowań synka słusznie budzi Pani niepokój, nie są to bowiem zachowania normatywne dla dzieci w jego wieku. Alarmujące są przede wszystkim stereotypowe zabawy (układane autem w określonym porządku), obniżenie progu wrażliwości dla dotyku, opóźniony rozwój mowy czy brak naśladownictwa. Warto, by skonsultowała Pani zachowania synka z psychologiem dziecięcym, a w domu zaczęła stymulację jego rozwoju; polecam książkę "Wczesna interwencja terapeutyczna",  w której znajdzie Pani opis wielu przydatnych ćwiczeń.
Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy rozwojowe, prawidłowy rozwój

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)