Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Stymulacja mowy u dziecka 7-miesięcznego

Dzień dobry Pani Profesor,

mój synek urodził się 1 grudnia 2014 r. (teraz ma 7 miesięcy) w 33 tygodniu ciąży o masie 1860 g, urodził się w ciężkiej zamartwicy, miał wylewy wewnątrz komorowe I i II stopnia, posocznicę. Obecnie jest rehabilitowany metodą Vojty. Jednak zastanawiałam się czy można jakoś stymulować i ćwiczyć z nim mowę. Codziennie czytam mu bajki, słuchamy również muzyki dla dzieci, ale czy są inne metody, dla tak małego dziecka?

Karolina
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Karolino,

 

może Pani zastosować słuchanie wypowiedzi językowych Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze,  po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki (wszystkie cztery części - codziennie inną). Gdyby się udało robić to w słuchawkach, było świetnie, jeśli Synek nie zaakceptuje słuchawek proszę ustawić małe głośniki, jak najbliżej i słuchać trzymając dziecko na kolanach.  Do stymulacji uwagi wzrokowej stosujemy karty - stymulacja funkcji wzrokowych niemowlęcia.(www.centrummetodykrakowskiej.pl).


Ćwiczenia rozwojowe, dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia  są opisane w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl oraz w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" (www.konferencje-logopedyczne.pl).

Na razie radze zrezygnować ze słuchania muzyki, by nie aktywować nadmiernie prawej półkuli mózgu. Ośrodki mowy znajdują się przede wszystkim w półkuli lewej.

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wcześniak, rozwój mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)