Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Niemowlę nie chce dać rączki

Witam,

syn ma skończone 9 miesięcy i nie chce dać swojej rączki do uczenia go wskazywania palcem, ani bić brawo czy tez podać cześć. Miał 2 razy zapalenie płuc i przyjmował kilka razy antybiotyki przez co ma też opóźnienie w rozwoju, tzn. nie raczkuje jeszcze i nie pełza płynnie prawie w ogóle. Czy ma jeszcze czas, by nauczyć się wskazywać palcem i bić brawo, podawać cześć, czy powinnam zareagować już? Jak można uczyć go prawidłowo tych czynności?

Marzena
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,


gest wskazywania palcem powinien się pojawić w 9 m.ż, a jego brak w 12 m.ż. jest bardzo alarmujący. Nie należy czekać, aż gest pojawi się sam, powinna Pani na początek pokazywać swoim palcem synkowi przedmioty z otoczenia (nazywając je przy tym), a później jego paluszkiem. Nie należy oczywiście na siłę brać dłoni płaczącego synka, to powinna być dla niego zabawa.


To samo dotyczy się innych gestów np. "brawo" czy "papa"; na początek wykonujemy odpowiednie ruchy rączkami dziecka. Opóźnienie rozwoju motorycznego warto skonsultować z pediatrą lub rehabilitantem.


Z poważaniem,
Magdalena Gaweł


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)