Bydgoszcz

Porady naszych Ekspertów

Jak nauczyć 8-latka czytać?

Szanowna Pani Profesor,

mam synka, który w grudniu skończył 8 lat i chodzi do II klasy. Mamy problem z nauczeniem go czytania. Czasami jest tak, że potrafi czytać całe wyrazy na raz, a czasami czyta jakby się dopiero uczył (przysłowiowo "duka"). Jak czyta, to omija pierwszą literkę i czyta dalej wyraz lub nie czyta do końca. Ma również problem z dwuznakami. Byliśmy u pani psycholog, która po przebadaniu dziecka stwierdziła, że ma podstawy do dysleksji. Co zrobić? Jaką metodę przyjąć? Proszę o poradę, bo już nie wiemy, co robić.

Joanna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Joanno,

 

to bardzo traumatyczne dla dziecka w drugiej klasie, że nie potrafi czytać, jak inni jego koledzy. Takie doświadczenia mają negatywny wpływ na całą drogę edukacyjną dziecka, a przez to na wybory zawodowe i osobiste. Należy koniecznie pokazać dziecku, że może czytać tylko... inną metodą. Oczywiście, że teraz nauka czytania będzie trwała dłużej, bo utrwalone stereotypy są trudne do usunięcia. Szybciej nauczy się czytać dziecko czteroletnie niż ośmioletnie, któremu ktoś pokazał głoskowanie i literowanie. Istotne jest sprawdzenie dominacji stronnej Synka. Jeśli jest lewooczny lub lewouszny, będzie można mu wyjaśnić źródło problemów. Radzę skorzystać z podręcznika "Kocham szkołę" (www.wir-wydawnictwo.pl) i nauczyć czytać sylabami. Warto też ćwiczyć z pomocą K. Sedivy "Czytanie programowane" - www.we.pl. Może znajdzie Pani w poblizu swojego miejsca zamieszkania terapeutę metody krakowskiej (www.szkolakrakowska.pl), który pokaże Pani jak uczyć czytać ze zrozumieniem. Z pewnością nie powinna Pani ćwiczyć, korzystając z tekstów szkolnych.

 

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)