Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Płaskostopie u 18-miesięcznego dziecka

Moja 18-miesięczną córeczka ma płaskostopie. tzn ma bardzo płaskie stopy od spodu. Od pewnego czasu, co jakiś czas dziecko chodzi na palcach. Pediatra mówi, że tak można \" ćwiczyć \" płaskostopie... ale nie znalazłam żadnego artykułu, który by potwierdzał taką teorię. Czy jest to możliwe??? Moja córka robi 2-3 kroczki na palcach i dalej idzie normalnie i tak kilka razy dziennie. Gdy córka chodzi na boso nie zauważyłam tego - jedynie w butach ortopedycznych - obcas Thomasa, twardy zapiętek, wkładka profilowana. Dodam tylko, że córeczka ma koślawe kolanka - 5% koślawości.

Kinga
Mgr Wojciech Dutka - Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Mgr Wojciech Dutka

Odpowiedź:

Witam serdecznie,


stwierdzenie płaskostopia u dziecka osiemnastomiesięcznego jest dla mnie bardzo ryzykownym zadaniem, które może dać wysoce niemiarodajny wynik.  Po pierwsze dlatego, iż stopa dziecka w tym wieku posiada dość dużą podściółkę tłuszczową na podeszwowej stronie stopy. Rolą tej podściółki jest ochrona chrząstek wzrostowych w obrębię stopy w trakcie fazy obciążenia. Druga sprawa to fakt, że mniej więcej do końca 3-go roku życia kości piszczelowa, skokowa i piętowa nie są ustawione w pionie w jednej osi całkowicie prostopadłej w stosunku do podłoża. W pewnym sensie w tym wieku zawsze możemy zauważyć "płaskostopie" u każdego dziecka. Natomiast biomechanika stopy oraz mechanizm jej pracy w trakcie chodu NIE POWINIEN BYĆ USZTYWNIANY! Usztywnianie stopy "odbiera" jej naturalny trening! Podobne pytanie padło wcześniej w jednym z listów od rodziców (można zapoznać się z odpowiedzią, tam odpowiedź była podobna). Wiec jeśli uwolni Pani stopę, umożliwi Pani córeczce naturalną formę stymulacji stopy oraz trening sklepienia podłużnego i poprzecznego. Natomiast jeśli chodzi o chodzenie na palcach, to nie można tego mylić z chodzeniem na boso, gdyż  chodzenie na palcach najprawdopodobniej jest skutkiem lub kompensacją istniejącego gdzieś w innym miejscu zaburzenia. Być może w przypadku Pani córeczki, jest to "obrona" przed usztywniającym działaniem buta ortopedycznego, wkładki, itp. To co doradzam Rodzicom w takiej sytuacji to w pierwszej kolejności uwolnienie stopy! Po kilku tygodniach od uwolnienia stopy proszę napisać co Pani zaobserwowała, wtedy spróbuję doradzić co dalej powinniśmy spróbować zrobić.

Pozdrawiam

Wojtek Dutka


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Nowinki

Trochę psychoedukacji - budujemy efektywny zespół

Trochę psychoedukacji - budujemy efektywny zespół

4 style komunikowania na podstawie ?7 nawyków skutecznego funkcjonowania Covey?a? oraz francuskiego filmu ?Klasa?.  
Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019