Droga Pani Gosiu,
nie ukrywam, że sytuacja jest dramatyczna. Najważniejsze zalecenia do pracy terapeutycznej: Słuchanie wypowiedzi językowych - "Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia", "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze", po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych "Sylaby i rzeczowniki" oraz "Sylaby i czasowniki l. pojedyncza", 20 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl).
Ponieważ brak mowy wpłynie na dalszy rozwój intelektualny dziecka, także emocji i zachowań społecznych, budowanie systemu językowego jest priorytetem w terapii.
Ćwiczenia rozwojowe, dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia są opisane w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl oraz w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" (www.konferencje-logopedyczne.pl).
Wszystkie ćwiczenia muszą się pojawić codziennie, każde trwać 3-4 minuty.
Warto udać się do specjalisty, który określi rozwój funkcji poznawczych, opracuje program stymulacji i pokaże jak pracować. Terapeutów metody krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl
Niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest eliminacja prawopółkulowych stymulacji, co oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, radia, komputera. Nie mogą one być włączone, mimo, że dziecko nie patrzy na ekran. Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia, uczenia się prowadzenie NAPRZEMIENNEJ ROZMOWY i rozumienia społecznych przekazów niewerbalnych (mimika, wyraz oczu itp).
Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska
Komentarze
przy kazdej wypowiedzi pani "logopeda" promuje tą samą książkę i pisze w jak dramatycznej sytuacji jestescie rodzice... dajcie spokoj naciaganie jest widac w modzie.
dodany: 2015-06-19 10:11:14, przez: Michał
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wczoraj otrzymałam ćwiczenia, które Pani poleciła. Od dziś postaram się zachęcić synka do wspólnych ćwiczeń. Będzie ciężko bo już pokazał swoją niechęć do książeczek ale będę próbować. Prosze mi napisać w jaki sposób mam go uczyć? najpierw samogłoski i tak długo aż wszystko z książeczki będzie umiał powtórzyć czy jednego dnia samogłoski drugiego wyrazy dźwiękonaśladowcze? Z góry dziękuję za odpowiedź.
dodany: 2014-12-11 09:31:57, przez: Gosia