Porady naszych Ekspertów
Jak dokarmiać, żeby dziecko nie zrezygnowalo z piersi
Czy można wrócić do karmienia piersią w i zwiększyć laktację w
momencie, gdy zaczęło się dokarmiać dziecko sztucznie. Córka pod wpływek nacisków w przychodni (w Szwecji), że dziecko zbyt wolno tyje, zaczęła dokarmiać, po każdym karmieniu mieszanką dla niemowląt. Bardzo jej zależało na karmieniu piersią, ale poddała się. Teraz po 3 tygodniach podawania piersi i mleka sztucznego dziecko dużo przybrało na wadze, ale wydaje się, że karminie niedługo się skończy. Czy można ten proces zatrzymać i zwiększyć laktację. Jak dokarmiać dziecko skutecznie, żeby nie zrezygnowało z piersi?
Hanka
Doradca laktacyjny
Odpowiedź:
Witam, trudno radzić na odległość w takiej sprawie, radziłabym poszukać w Szwecji kogoś z tytułem doradcy laktacyjnego (na przykład Międzynarodowego Konsultant - IBCLC). Im szybciej, tym lepiej i większa szansa na powrót do wyłącznego karmienia piersią. Ze swojej strony mogę napisać, że jest możliwy powrót do piersi ale wymaga dużo chęci i zaangażowania ze strony matki.
Najlepszym sposobem na rozkręcenie laktacji, jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi i nauka ssani piersi. Czy dziecko poprawnie się dostawia, czy szeroko otwiera buzię, czy widać języczek w kąciku ust, czy słychać połykanie? Popyt generuje podaż. Im więcej dziecko będzie ściągało mleka, tym większa będzie produkcja.
Jeśli dziecko jest dokarmiane butelką, to pewnie coraz mniej chętnie je z piersi (z piersi samo nie leci a z butli tak), być może będzie potrzebna stymulacja laktacji, poprzez odciąganie laktatorem. W pierwszej kolejności dokarmiamy mlekiem mamy a dopiero w razie jego niewystarczającej ilości, sztuczną mieszanką. Czyli to co zostanie ściągnięte podajemy dziecku. Odciągamy w rytmie karmień, czyli minimum 8 razy na dobę, z każdej piersi naprzemiennie po 7-5-3 minuty, czyli cały cykl ściągania trwa pół godziny.
Podsumowując, sprawa jest do uratowania ale myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc doradcy laktacyjnego na miejscu.
Pozdrawiam
Natalia Raczkowska
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej.
CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.
Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu.
Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Komentarze