Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Koniec pierwszego etapu szkoły podstawowej

Czy dziecko, prawie nastolatek, który do tej pory nie nauczył się czytać samogłosek, chociaż podaje coraz lepiej (metoda krakowska od 2008), ma
jeszcze szansę nauczyć się czytać i pisać? Co można osiągnąć w pracy z
dzieckiem z upośledzeniem umiarkowanym i autyzmem? Szkoła mówi, żeby odpuścić, ale jako matka nie potrafię. Z drugiej strony nie chcę też przeciążać głęboko niepełnosprawnego dziecka. Uczyć tak tylko, żeby zająć czas? Może lepiej pójść na spacer? Zwracam się do Pani Profesor jako do osoby, która jest dla mnie autorytetem.
Danuta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Danuto,

Terapia to z pewnością nie jest obciążanie dziecka, ale rozumiem Pani wątpliwości. Nie wiem, jak synek się komunikuje z domownikami i z terapeutką. Im więcej zainteresowania osobami, tym większe szanse, że jeszcze uda się tę komunikację poprawić, a tym samym podnieść poziom życia dziecka. Może warto wprowadzić globalne rzeczowniki, ale ufam, że tak było. Bardzo trudno mi radzić, bo przecież nie wiem, jak terapia przebiegała. Nie wiem, czy były próby MTG, mam też nadzieję, że stosowano wszystkie elementy metody krakowskiej, a więc i program słuchowy. Może warto rozpocząć takie ćwiczenia podczas, których uczymy dziecko
współpracy i działania. Chodzi o rozumienie i wykonywanie codziennych poleceń.
Dziecko rozwija się do 21 roku życia, a wszystko co osiągnie do tego czasu pozwoli mu lepiej funkcjonować.
Serdecznie pozdrawiam,

Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: czytanie, mowa, głoski

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)