Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Ataki szału 3-latki

Witam,
Mam dwoje dzieci: 6-letniego synka i 3-letnią córkę. Córeczka od urodzenia była bardzo ruchliwa, w okresie niemowlęcym często chorowała. Od urodzenia nie lubiła być przytulana, zmieniło się to po skończeniu roczku. Córeczka jest nadal bardzo żywa i rezolutna. Często to ona wywołuje kłótnie z bratem. Od września chodzi do przedszkola, do którego chodził jej brat. Już wcześniej znała wszystkie nauczycielki, dzieci i od dawna "rwała się" tam. Rozpoczęcie nauki zbiegło się w czasie z naszą przeprowadzką do nowego mieszkania. Córeczka coraz częściej ma napady szału. Szczególnie gdy wchodzimy do jednego osiedlowego sklepu. Rzuca się na koszyk, ona chce nosić, gdy nosi również krzyczy. Szał i krzyk jest również gdy wychodzimy, ona chce na rączki, by ją nieść. Niestety nie za bardzo mogę ją nosić. Staram się spokojnie jej wytłumaczyć, uspokoić, ale to nic nie daje. Gdy już zrozumie, że jej nie wezmę, zaczyna znów krzyczeć i znajduje inny powód. I tak wygląda nasza droga do domu. Na klatce schodowej krzyczy jakby ją ktoś ze skóry obdzierał. W mieszkaniu nie chce się rozbierać i chce bym to ja ją rozebrała. Gdy podchodzę do niej by to zrobić ona ucieka z krzykiem, bo już nie chce i tak wkoło. Takie ataki mogą trwać nawet do godziny. Ja staram się spokojnie do niej mówić, że będę z nią rozmawiać dopiero jak się uspokoi, ale to nic nie daje.
Codziennie rano wstaje z płaczem i trwa to ok. 30 minut. Mówi, że nie chce iść do przedszkola lub jak jest wolny dzień, że chce tam iść. Gdy wychodzi do przedszkola jest już wszystko dobrze. Bardzo lubi tam być, lubi dzieci i nauczycielki.
Córka mimo, że ma dopiero 3-latka już bardzo dużo umie. Umie liczyć do 15 i do 10 po angielski, zna niektóre literki. Bardzo szybko uczy się wierszyków i piosenek. Jej brat również jest bardzo zdolny, ale nigdy z nim nie miałam takich "akcji". Nie wiem, czy to jest typowe odreagowanie na świat dziecka zdolnego? Nie mam pojęcia co robić.

Ula
mgr Maria Ziółkowska - psycholog dziecięcy, specjalista ds. autyzmu

psycholog dziecięcy, specjalista ds. autyzmu

mgr Maria Ziółkowska

Odpowiedź:

Witam,
Córeczka jest rezolutna, ale to nie zmienia faktu, że przechodzi właśnie okres adaptacji. Jest to czas trudny dla dzieci i obciążający. Z informacji z listu mogę podejrzewać, że córeczka dodatkowo może mieć trochę delikatniejszy układ nerwowy (stąd unikanie przytulania), pobyt w przedszkolu obciąża ją bardziej niż inne dzieci, gdyż może mieć problem z przetwarzaniem tak wielu bodźców: hałas, zmiana otoczenia, konieczność dostosowania się do wymagań, brak mamy. Proszę zdiagnozować dziecko pod kątem zaburzeń w zakresie przetwarzania i integracji bodźców sensorycznych (SI). Warto w miarę możliwości na razie unikać takich miejsc jak sklep, skrócić czas pobytu w przedszkolu. Po nim zaproponować spacer do parku lub powrót do domu i spokojną wspólną aktywność np. masaż plecków, zabawa wybrana przez córeczkę, słuchanie książeczki w ramionach mamy.
 

Pozdrawiam 
Maria Ziółkowska

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

Piękno mamy w sobie, Wystarczy umiejętnie je wydobyć!

Piękno mamy w sobie, Wystarczy umiejętnie je wydobyć!

Definicja Piękna jest zbyt szeroka i dotyczy każdej sfery naszego życia, ale my skupmy się dzisiaj na wymiarze fizycznym. W obecnych czasach...  
Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Czy zdarza się Wam mieć wątpliwości jak strój wybrać na konkretną okazję? A jak często zastanawiacie się nad stosownością ubioru...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019