Łódź

Porady naszych Ekspertów

Wymuszanie płaczem

Witam,
Mam problem, ponieważ mój 5-miesięczny syn uwielbia być noszony na rękach i wymusza to płaczem. Poza tym bardzo rzadko potrafi się sam sobą zająć, zabawki nudzą mu się po kilkunastu sekundach i jest wielki płacz. Muszę wtedy siedzieć razem z nim i pokazywać nowe rzeczy. Próbowałam go zostawiać np. w łóżeczku i odchodzić gdy wymusza, ale niestety uwielbia się zanosić:( Musi mieć wszystko czego chce. Nawet gdy jest karmiony łyżeczką potrafi płakać podczas, gdy ja nabieram jedzenie na łyżeczkę-wszystko chce mieć "na już". Jego spanie to drzemka. Budzi się co jakiś czas i płacze, gdy nie ma smoczka w buzi. Czasem zostawiam go komuś z rodziny by pojechać do miasta na zakupy, wtedy jego opiekun twierdzi, że moje dziecko to aniołek, jest grzeczny, leży sam w łóżeczku nawet ponad godzinę. Ledwo gdy wejdę do domu i usłyszy moje kroki zaczyna się zanosić i muszę wziąć go na ręce. Bardzo proszę o pomoc.

Milena
mgr Katarzyna Osak - psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

mgr Katarzyna Osak

psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

Odpowiedź:

Pani Mileno,
Dla dziecka w tym wieku wciąż najważniejsza jest mama. Przy mamie dzieci często zachowują się nieco inaczej niż przy innych osobach.
Wiele dzieci ma również silną potrzebę bycia blisko i dostarczania sobie stymulacji sensorycznej (np. bujania, kołysania, przytulania). Być może Pani dziecko do nich należy.
Dziecko w tym wieku ma również bardzo ograniczona umiejętność koncentracji uwagi i nie jest w stanie zająć się samodzielną zabawą na dłużej.
Proszę narazie nie niepokoić się nadmiernie, uzbroić się w cierpliwość i spóbować odpowiedzieć na potrzeby synka. Dzieci mocno wyczuwają emocje. Im większy spokój Pani zachowa, tym spokojniejszy będzie Pani synek.

 

Pozdrawiam
Katarzyna Osak

 

Zobacz inne porady w tematyce: przywiązanie, płacz, wymuszanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)