Kraków

Porady naszych Ekspertów

Lateralizacja skrzyżowana

Witam,
Jestem mamą dziesięciolatka. U mojego syna lateralizacja skrzyżowana została wykryta bardzo późno, gdyż w 2 klasie szkoły podstawowej. Widząc problemy w nauce zgłosiłam się do fachowców na badania. Okazało się, że obok lateralizacji skrzyżowanej została u niego zdiagnozowana również skłonność do dysleksji. Osobiście pracuję z synem bardzo dużo, chodzi na zajęcia do pedagoga szkolnego pod kątem problemów z czytaniem. Jednakże tak późna diagnoza i duże problemy z czytaniem spowodowały obniżenie jego samooceny, szczególnie gdy porównuje się do innych dzieci w klasie. Do tego dochodzi bunt dziesięciolatka i niechęć do szkoły. Nie umiem go przekonać, że czytanie to najważniejsza umiejętność, jaką człowiek powinien się nauczyć. On nienawidzi czytać! Choć jesteśmy pod opieką psychologa ja zastanawiam się co mogę jeszcze zrobić i jak mu pomóc.

Magdalena
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Magdo, 

przede wszystkim należy wytłumaczyć Synkowi, dlaczego ma trudności w nauce czytania. W prosty sposób psycholog powinien dziecku wyjaśnić na czym polega skrzyżowana lateralizacja, a potem trzeba wrócić do nauki sylabami - polecam K. Sedivy "Czytanie programowane" - www.we.pl. Jeśli podczas terapii stosowana jest metoda zmuszania do czytania tekstów, to Synek nigdy już nie polubi czytania. Należy czytać w domu wg programu 30 minut, ale za to nie zmuszać dziecka do czytania szkolnych czytanek, a przeczytać je Synowi. To taki układ z dzieckiem "Ty czytasz codziennie 30 minut sylaby, a ja Ci za to czytam czytankę".

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zobacz inne porady w tematyce: lateralizacja skrzyżowana, nauka czytania, czytanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)