Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Leworęczność a gra na skrzypcach

Witam,
moje dziecko jest leworęczne i bardzo chciało grać na skrzypcach. Dostało się do szkoły muzycznej, w której nie ma możliwości grania na skrzypcach dla leworęcznych, zatem podjęło grę na skrzypcach dla praworęcznych. U dziecka stwierdzono lateralizacje skrzyżowana, prawe oko, lewa ręka, prawa noga.

Czy, to ze gra prawa ręka nie zaszkodzi mojemu dziecku?
Czy może mieć problemy w nauce w związku z lateralizacją skrzyżowaną?
Czy powinnam zmienić instrument? (Dziecko jest bardzo umuzykalnione, nie chce rezygnować ze szkoły). Pozdrawiam, Magdalena
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Magdaleno,

 

szkoda, że w polskich szkołach muzycznych nie ma możliwości grania na skrzypcach dla osób leworęcznych, ale skoro dziecko mimo trudności chce kontynuować naukę, to nie należy mu przeszkadzać. Nic złego się nie stanie, jeśli dziecko będzie pisać i rysować ręką lewą.


Leworęczność może generować błędy w pisowni (odwracanie liter i cyfr), ale tak jest u większości dzieci, bez względu na rodzaj szkoły i użycie ręki prawej do grania. Skrzypce są trudnym instrumentem, gdyby się nie udało warto zaproponować pianino, ale może warto spróbować, byle nie naciskać na dziecko i nie oczekiwać szybkich sukcesów.


Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: leworęczność, lateralizacja skrzyżowana

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Dla muzykalnego dziecka skrzypce są akurat łatwiejsze niż pianino, bo gra się jeden dźwięk i jedną melodię na raz. Pianino wymaga bardziej podzielnej uwagi, operowania naraz wieloma palcami i grania innej linii jedną i drugą ręką. W szkołach można grać na skrzypcach leworęcznych. Wystarczy je kupić za 500 zł. To wielokrotnie mniej niż pianino.

dodany: 2018-02-11 15:20:14, przez: Jarek


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)