Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zaburzenia neurorozwojowe niemowląt

Witam Pani Doktor, synek ma obecnie 5,5 miesiąca. Urodził się w 36tygodniu przez cesarskie cięcie z powodu cholestazy ciążowej u mnie. Otrzymał 10pkt Apgar, ważył 2750g. W 3 tygodniu życia skierowano nas do szpitala na leczenie z powodu przedłużającej się żółtaczki (bilirubina 10,4) - zastosowano Ursopol i Luminal (żółtaczka ustąpiła dopiero po 2 miesiącach leczenia). W tym czasie wykryto u synka w nosie bakterię E.coli - zastosowano antybiotyk Unasyn przez 8 dni. W wieku 3,5 miesiąca pojawiły się zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej (rozmiękanie potylicy) - wapń 2,77, fosfor 9,13, wskaźnik Ca/kreatyniny 1,52. Zgodnie z zaleceniami odstawiliśmy wit.D na około 3 tygodnie, przepajaliśmy wodą gotowaną minimum 10minut. Obecnie (po około 2 miesiącach): wapń 2,74, fosfor 6,81, wskaźnik Ca/kreatyniny 0,06. Natomiast ALP wynosi 827. Dodatkowo dziecko nie podnosi głowy z pozycji leżącej przy podciąganiu do siadu, natomiast w leżeniu na brzuszku głowę unosi i utrzymuje przez jakiś czas. Neurolog badając dziecko nie stwierdził nieprawidłowości rozwoju i skierował nas na rehabilitację z uwagi na to niepodnoszenie głowy, prężenie się dziecka (odginało głowę do tyłu, ale w tej chwili ten odruch zanikł). Wykonaliśmy też USG przezciemiączkowe: "przestrzenie płynowe przymózgowe gł.3-4mm obustronnie. Układ komorowy prawidłowy. Struktury mózgowia bez zmian ogniskowych."
Zaczęliśmy rehabilitację w placówce państwowej metodą NDT Bobath, jednak po dwóch zajęciach z powodów organizacyjnych placówki zmuszona byłam przepisać dziecko do innej poradni. Na wizytę czekamy już drugi miesiąc, a ja Pani dr martwię się czy to nie za długo. Poza tym dziecko zaczyna się przekręcać na boczek, ale ta główka nie podąża w osi kręgosłupa, lecz pozostaje odchylona do tyłu. Dopiero przy mojej pomocy, jak ją lekko przytrzymam podąża wraz z tułowiem. Tak naprawdę nie usłyszałam żadnej konkretnej diagnozy, nie wiem czy to poważne zaburzenie, czy jest możliwe do zrehabilitowania, czy powinnam czekać na tę wizytę tyle czasu, czy rozpocząć rehabilitację prywatnie, by to przyśpieszyć? Dodam, że synek jest wesołym dzieckiem, pięknie się uśmiecha, szuka kontaktu z innymi. Bardzo proszę o odpowiedź i radę.

Pytanie przysłała pani Ewa
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Witam Panią serdecznie,
proponuję jak najszybciej rozpocząć rehabilitację zaleconą wcześniej przez lekarza (skierowanie dziecka na rehabilitację wynikało ze stwierdzonych nieprawidłowości!) i zarejestrować się na kolejną wizytę neurologiczną. Z opisu wydaje się, że neurorozwój dziecka jest nieprawidłowy, więc trzeba intensywnie pracować. Proszę do czasu wizyty rehabilitanta dużo układać na brzuszku, stabilizując raczki do podporu (aby unieść nieco klatkę piersiową), podciągać dziecko delikatnie i na krótko za raczki w pozycji na plecach, stymulować obroty przetaczając na oba boczki z uwzględnieniem obrotu głowy. Ćwiczenia muszą być przyjemne i nie mogą mieć charakteru przymusu. Muszą być wykonywane konsekwentnie. Konieczna jest dalsza opieka neurologa dziecięcego.

 

Ciepło pozdrawiam i życzę sukcesów w wdrożeniu ćwiczeń i radości z kontaktu z dzieckiem w czasie ich wykonywania.

dr Ada Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia neurorozwoju

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

byłam u lekarza ureloga dzieciecego powedział ze czeba ciwiczyć.

dodany: 2013-01-24 19:38:23, przez: dora

Witam, Jakie są metody rehabilitacji dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi ?

dodany: 2012-06-13 11:31:56, przez: Anna

Prosze o interpretację wyniku Usg.Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych,ukł.komorowy nieposzerzony sploty symetryczne w lewym splocie torbielki3/2/2.5mmoraz 4/5mmposzerzenie przymózgowe po stronie prawej 8mm po lewej 6.5 szczelina posrodkowa 7.5 Czy to może świadczyć o wodogłowiu lub uposledzeniu dziecka?Dziecko urodzone w 39 hbd z 10 pkt.Abgar

dodany: 2012-01-21 00:15:28, przez: Ela


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć