Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Interpretacja USG głowy niemowlaka

Mój synek ma 7 miesięcy. Od kilku tygodni ma dziwną manierę, spina się i trzęsie kilka razy dziennie. Dlatego zrobiliśmy USG głowy (termin na eeg mamy na 1 września).
Wynik jest taki: układ komorowy asymetryczny, KBP 4mm, KBL 5 mm o zaokrąglonym rogu czołowym. Przestrzeń podoponowa namózgowa nieposzerzona, bruzda podłużna powierzchowna 5mm, głęboka 7mm. Echostruktura tkanki mózgowej prawidłowa, sploty naczyniówkowe prawidłowe.
Wnioski: stan po niedotlenieniu. Dodam, że synek urodził się w terminie, naturalnie z 10 punktowym APGARem i rozwija się książkowo. Czy mamy powody do niepokoju?

Pytanie przysłała pani Edyta
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Opisany obraz USG nie może budzić niepokoju. Z uwagi na niewielką asymetrię rozpoznano cytuję: niedotlenienie.
Natomiast objawy sygnalizowane przez Panią wymagają dokładnej analizy lekarskiej z uwzględnieniem szczegółowego wywiadu - okoliczności, charakter ruchów, objawy towarzyszące np. oczopląs, ocena stanu świadomości, czas trwania, zachowanie dziecka po incydencie etc.
I oczywiście dokładnego badania specjalisty neurologii dziecięcej.

Pozdrawiam ciepło
dr n.med. Adrianna Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia neurorozwoju

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Witam, mam pytanie . Moja córcia ( ma rok i 8 m-cy) ok. miesiąca temu spadla ze stoliczka niskiego i udezryła łukiem w krzesełko , oczywiście ślad został ale nie to mnie marti. Ma teraz odruch zaciskani i czestego mrugania oczkami . wywraca sie czesciej. Czy powinnam zrobic jej przeswietlenie głowki??

dodany: 2011-12-09 13:42:45, przez: Karolina


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Warto zobaczyć