Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wynik tomografii u 16 miesięcznej dziewczynki

Dzień dobry Pani doktor. Zwracam się z prośbą o pomoc, chodzi o interpretacje wyników tk głowy mojej 16 miesięcznej córeczki. Może najpierw napisze trochę o Emilce. Urodziła sie 26.02.2009 dostała 10 pk.waga 3400 i 56 cm. Urodzona przez cesarskie ciecie, powód zagrażająca zamartwica płodu. W 3 dobie życia córcia zaczęła bardzo wymiotować, gdy miała 3 tygodnie trafiła do szpitala z zapaleniem ucha, zapaleniem pępka, odwodnieniem. później okazało się, że córcia ma alergie pokarmową i azs, do dziś pije mleko nutramigen 2 i bierze fenistil. Dostaliśmy skierowanie do gastroendokrynologa i córcia jest tam leczona od 5 miesiąca życia. W tamtym roku w październiku wykryto u niej wadę serca drożny otwór owalny. W listopadzie anemia, oraz podwyższone próby wątrobowe alat i aspat które utrzymywały się do tego roku. W kwietniu córcia trafiła na odział endokrynologii z przypuszczeniem że ma WZW. Nie potwierdzone, w usg jedyne odchylenia to dwie sledziny. Poza tym córcia często choruje, zapalenie gardła oskrzeli itp, słaba odporność. 4 tygodnie temu zauważyłam u dziecka zaburzenia chodu, dodam ze córcia zaczęła chodzić gdy miała 10 miesięcy i do tego czasu nie było problemów. Teraz ewidentnie było widać że się zatacza i bardzo często się przewracała, teraz już rzadziej, ale zauważyłam, że gdy chodzi bardzo ściąga ja na lewa stronę. Wcześniej miała robione usg główki dwa razy gdy była młodsza i nic nie wykazały, wszystko było dobrze. W czerwcu trafiliśmy do szpitala, wyniki tomografii: powyżej rogu tylnego komory bocznej prawej obszar hypodensyjny gęstości równej płynowi mózgowo-rdzeniowemu, wielkości ok.18x12mm, łączący się wąska szczelina ze zbiornikiem mostu, odpowiadający najpewniej zmianie rozwojowej(szczelina mózgu). Reszta jest ok. Dostaliśmy skierowanie do neurochirurga, ale wizyta dopiero w październiku. Nikt w szpitalu mi nic nie wytłumaczył, podobno nie maja takiego specjalisty, została wypuszczona do domu. Bardzo proszę mi powiedzieć czy to jest groźna wada, jak się ja leczy? Z góry dziękuję i proszę o szybka odpowiedz.


Pytanie przysłała Pani MARZENA
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
całość opisanej sytuacji wymaga pogłębionej diagnostyki w ośrodku referencyjnym neurologii dziecięcej z szczegółowymi badaniami w kierunku ch, metabolicznych, poziomem alfafetoproteiny, pochodnymi neurotransmiterów i być może badaniem genetycznym.
Sama wada w postaci schizencefalii jest tu prawdopodobnie (bazując na wywiadzie od Pani) elementem całości. W takich sytuacjach jak ta nie można w jasny sposób poradzić Rodzicowi.
Dziecko trzeba zbadać bardzo dokładnie neurologicznie i ocenić: czy między innymi to ataksja, czy objawy móżdzkowe etc. Trzeba spróbować wyjaśnić przyczynę i wówczas podjąć decyzję o dalszym leczeniu.
Nie wiem gdzie Pani mieszka stąd brak sugestii co do ew.miejsca diagnostyki.

 

Pozdrawiam serdecznie
dr Adrianna Wilczek
 

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia neurorozwoju

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć