a
Przejdź na CzasDzieci.pl
aa
a

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mój synek ma własny język

Witam,
Mój synek ma 2 lata i 4 miesiące. Potrafi powtarzać słowa, chociaż czasem je przekręca. Ma wiele do powiedzenia, niestety w swoim własnym języku.
Staram się mu czytać jak często mogę, tłumaczyć wszystko, sam zresztą się dopytuje co to.
Może to też jest spowodowane tym, że mamy w domu 3 języki. Ja mówię do syna tylko po polsku, mąż mówi tylko po holendersku, jednak ja z mężem rozmawiamy po angielsku. Do tego mieszkamy w Niemczech, więc gdy maluch był 4 miesiące w żłobku doszedł mu tez język niemiecki.
Martwię się czy mój synek sobie poradzi, bo ja sama od takiej ilości języków czasem nie wiem jak nazwać przedmiot.

Viola
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Violu,

jeśli Synek nie musi chodzić do żłobka, to bardzo ułatwi mu rozdzielenie dwóch języków, dla niego etnicznych (polski i holenderski).
Radzę stymulację rozwoju języka etnicznego poprzez:
1. program słuchowy "Słucham i uczę się mówić " - www.arson.pl
2. budowanie motywacji do używania języka polskiego - "Kocham czytać"
www.we.pl
Na temat dwujęzyczności może Pani przeczytać w artykułach w zakładce
"do pobrania" na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl.
Dwu, lub nawet trójjęzyczność może być bogactwem dla dziecka, jednak
ważne jest ukształtowanie się systemu językowego, by mogło formować
się myślenie abstrakcyjne.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)