a

Warszawa

a

Porady naszych Ekspertów

Brak realizacji glosek k/g oraz t/d

Witam,
mam dwoje dzieci. Oboje zdrowi, normalnie rozwijający się. Syn ma 4 lata i do tej pory nie realizuje głosek k/g. Zastępuje je przez t/d. Od pediatry usłyszałam, że syn ma słabe mięśnie w tyle gardła. Jak mam z nim pracować? Jakie ćwiczenia wykonywać? Syn nie realizuje też głosek szumiących. Czy w tym wieku powinien już wymawiać je prawidłowo? Jak je wywołać? Córka ma 21m. Ona nie realizuje głosek t/d tylko zastępuje je przez k/g. Ćwiczę w ten sposób że pokazuję język miedzy zębami (zagryzam język). Co jeszcze mogę zrobić? Bardzo dziękuję za pomoc.

Pytanie przysłała pani Iwona, mama Szymka i Madzi
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Czteroletnie dziecko powinno już realizować głoski tylnojęzykowe k i g, jeśli tego nie potrafi to oznacza BRAK SPRAWNOŚCI JĘZYKA, a nie gardła. Ćwiczenia polegają na wysuwaniu języka do przodu i szybkim cofaniu go ("tak jak kotek pije mleko). Można rozsypać dziecku na talerzyku drobniutkie cukierki (do posypywania tortu), a zadaniem dziecka będzie ich "zbieranie" czubkiem języka i "chowanie" głęboko w gardle. Warto też pokazać dziecku, jak pracuje nasz język, gdy mówimy sylaby ga ga ga i ka ka ka lub gu gu gu i ku ku ku. Trzeba się bawić tymi dźwiękami podczas spaceru, kąpieli i jazdy samochodem, nie uświadamiając chłopca, że chodzi o "naukę" wymowy głosek. Polecam książeczkę -"Sylaby z k i g" (www.we.pl - seria "Kocham czytać")
Córeczka realizuje trudniejsze głoski zamiast łatwiejszych więc nie ma powodu do niepokoju, ale proszę nie wsuwać języka miedzy zęby, bo wyćwiczy Pani seplenienie międzyzębowe! Trzeba ćwiczyć czubek języka, dotykając nim dolnych i górnych zębów oraz wymawiać głoski t i d z przesadną artykulacją. Z pewnością dziewczynka sobie poradzi.

Powodzenia

Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wywoływanie głosek, ćwiczenia buzi

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)