aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Literka "R"

Synek ma 4 lata, mimo ćwiczeń rolowania języka, dotykania wibrującej przy zgłosce r brody, pokazywania jak układa się język nie jestem w stanie oduczyć się literki l zamiast r. Konsultujący logopeda z przedszkola najwyraźniej nie miał czasu się zająć dzieckiem, bądź nie potrafi pomóc. Jakie ćwiczenia pani poleci, bo dotychczasowe nie dają najmniejszych rezultatów.

Pytanie przysłała pani Agnieszka
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Pani Agnieszko,

głoska "r" jest najtrudniejszą w systemie głosek polskich, dlatego synek ma kłopoty z jej wypowiadaniem. Jeśli dobrze realizuje głoskę "l" , to znaczy czubek języka mocno opiera się na wałku dziąsłowym, to znaczy, że są warunki do prawidłowego wymawiania głoski "r". Proszę bawić się z dzieckiem w naśladowanie dźwięku "ddddd", wymawianego dziąsłowo. A więc nie "d" , jak w słowie "dwa", ale dźwięku zbliżonego do warkotu maszyny (czubek języka na wałku dziąsłowym (za górnymi zębami). Trzeba uważać by nie dodawać dźwięku "y" do spółgłoski "d". Proszę też nie mówić dziecku, że uczy się mówić "r", bo wówczas będzie wracał do realizacji jako "l". Należy także pamiętać, że wymawianie "r" jako "l" jest normą rozwojową.

Pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wywoływanie głosek, ćwiczenia buzi

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Głoska [r] pojawia się z reguły jako ostatnia. 4 i 5-latek ma prawo zamieniać [r] na [l] - to jest norma rozwojowa!!! Nic na siłę! Nieprawidłowe wywoływanie tej głoski kończy się często wywołaniem rdeformowanego [r] np. gardłowego :(

dodany: 2013-03-20 22:14:30, przez: Hanna

Möj synek ma 4 lata mieszkamy w Niemczech i dzisiaj mi pani w przedszkolu zwröcila uwage ze powinnismy isc do lokopedy z synkiem bo zamiast R wymawia L.Czy powinnismy sie myrtwic bardzo tym?Pozdrawiam

dodany: 2010-10-15 20:04:13, przez: Katarzyna


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)