Warszawa

Huta Szkła Kryształowego Violetta

Huta Szkła Kryształowego Violetta

Huta Szkła Kryształowego „Violetta” to dawna huta szkła założona w 1864 w Stroniu Śląskim zajmująca się wytwarzaniem ozdobnych, ręcznie zdobionych wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego).

 

Do jej powstania przyczyniła się finansowo królewna Marianna Orańska, stąd jej dawna nazwa. Założyciel przybył do ówczesnego Seitenberg ze Szczytnej, także na ziemi kłodzkiej. Lokalizację tę wybrał ze względu na łatwy w okolicy dostęp do kamienia kwarcowego, będącego surowcem do wytopu szkła. W miejscu tym 100 lat wcześniej istniała stara huta szkła. Nazwa Oranienhütte pochodziła od nazwiska Marianny Orańskiej, ówczesnej właścicielki tych ziem, od której Franz Losky odkupił ziemię pod budowę huty.

 

Hutę można zwiedzać grupowo. W trakcie wycieczki z przewodnikiem trwającej ok. 1,5 godziny można obserwować się kolejne etapy produkcji szkła: wytopu i formowania ręcznego lub mechanicznego, odprężania, obróbki półfabrykatów i ręcznego zdobienia wyrobów. Trasa kończy się prezentacją gotowych wyrobów, które można kupić w przyzakładowym sklepie. Zamówienia na wycieczki z przewodnikiem przyjmuje miejscowy oddział PTTK.

Dane adresowe:
Ul. Hutnicza 12, 57-550 Stronie Śląskie
tel.: (74) 811 66 49

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć