Zamojskie ZOO, położone w niedalekiej odległości od centrum miasta jest ogólnie dostępnym terenem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Zamościa.
Początki zamojskiego ZOO sięgają 1918 roku. Wówczas Stefan Miler, profesor Gimnazjum Męskiego im. Jana Zamoyskiego, postanowił założyć pierwszy w Polsce „szkolny ogródek przyrodniczy”. Otwarcie tej zupełnie innowacyjnej instytucji miało na celu ułatwienie nauczania przedmiotów przyrodniczych w szkole. Zgodnie z przekonaniem profesora efektywne nauczanie biologii, czy przyrody możliwe jest jedynie poprzez ciągły kontakt z nią. Urządzenie pierwszej pracowni biologicznej to praca założyciela i jego uczniów. Miler, doskonały dydaktyk, uważał iż tylko wspólna praca z uczniami uczy ich piękna przyrody, ale też wyrabia zamiłowanie i szacunek do pracy. Praca w ogrodzie była formą wyróżnienia. Tylko najlepsi uczniowie mogli zajmować się zwierzętami.
Zamojskie ZOO, położone w niedalekiej odległości od centrum miasta jest ogólnie dostępnym terenem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Zamościa. Aktualnie zajmuje powierzchnię 13,8 ha, z czego obszar przeznaczony dla zwiedzających to 9,5 ha. W obrębie tego terenu znajdują się ekspozycje: zoologiczna i botaniczna.
Część botaniczna została pogrupowana w działy: Alpinarium, Rośliny Użytkowe, Rośliny Azjatyckie, Rośliny Europejskie, Rośliny Amerykańskie. Zwiedzający poznając świat roślin zachwycają się pięknem kwiatów i podziwiają różnorodność ekologicznych przystosowań do środowiska.
Cześć zoologiczną stanowią zwierzęta rodzime i egzotyczne wraz z pawilonami i wybiegami dostosowanymi do ich wymagań życiowych. Obecnie hodowanych jest 938 zwierząt ze 169 gatunków. Odwiedzający ZOO mają możliwość spotkania „oko w oko” z przedstawicielami niemal wszystkich kontynentów, poznania ich zwyczajów i środowisk życia. Rocznie odwiedza nas około 100 tyś. osób. Częstymi gośćmi ogrodu są wycieczki szkolne i inne grupy zorganizowane, ale większość stanowią pojedynczy zwiedzający w towarzystwie małych dzieci.
Dzieci zobaczą tu przedstawicieli znanych gatunków, a także będą mogły pogłaskać kilka udomowionych zwierzątek.
Aktualny cennik biletów: