Warszawa

Chełmskie Podziemia Kredowe

Chełmskie Podziemia Kredowe

Podziemia kredowe w Chełmie – zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie.

 

Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Podziemia te znajdują się pod centralną częścią starej części Chełma. Dawniej były tu mury obronne miasta i otaczająca je fosa. Najdłuższy chodnik chełmskich podziemi kończy się szybem wentylacyjnym dokładnie w miejscu dawnego, nieistniejącego już ratusza.


Tak naprawdę to ta podziemna kopalnia kredy nigdy nie była prawdziwą kopalnią. Dlaczego? Bo już od XIII w. górnikami-amatorami byli niemal wszyscy mieszkańcy Chełma. Pierwsze wzmianki o podziemiach znajdują się w książce drukowanej przez Akademię Zamojską pod tytułem „Phoenix tetriato redivivus”. Autorem książki jest Jakub Susza, biskup chełmski obrządku greko-katolickiego, historyk i archeolog. Jest to jedyna zachowana kronika o średniowiecznym Chełmie. W języku staropolskim kredę nazywano „kretą”, stąd w kronice czytamy: „w Chełmie kopią i rozwożą kretę po całej Polszcze”. To prawda, ponieważ wówczas niemal każdy chełmianin jak umiał, tak wydobywał ten cenny kruszec z własnej piwnicy. Przy blasku łuczyw i kaganków wykuwano ze ścian bryły białej skały. Do dziś zachowały się wyżłobione w skale niewielkie wykusze służące do ustawiania kaganków i świec.

Do zwiedzania przygotowana została oświetlona i zabezpieczona trasa turystyczna o długości 2km. Zwiedzanie kopalni w kasku na głowie i lampą w ręku trwa ok. 50 minut, a temperatura w podziemiach wynosi tylko +9°C niezależnie od temperatury na powierzchni. Dlatego zwłaszcza latem warto pomyśleć o ciepłym ubraniu. Wilgotność powietrza waha się od 70 do 85%. Trasa turystyczna rozciąga się pod chełmską starówką, ulicami Lubelską, Lwowską, Kopernika… w czasie zwiedzania przewodnik objaśnia kolejno pod jakimi ulicami znajdują się korytarze. Wewnątrz można oglądać wiele ekspozycji archeologicznych i górniczych. Wiele emocji wśród najmłodszych wzbudzają plastikowe nietoperze i pająk ptasznik wiszące nad głowami zwiedzających. Atrakcją jest też możliwość spotkania z Bieluchem, który występuje w postaci ducha lub białego niedźwiedzia.

Dane adresowe:
ul. Lubelska 55A
22-100 Chełm
tel.: +48 (082) 565 25 30
godziny.: Początek zwiedzania codz. 11.00, 13.00, 16.00

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć