Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
W urokliwym miejscu na wysokiej skarpie ponad pradoliną Wisły wznoszą się gotyckie wieże i mury średniowiecznego zamku. Wybudował go w 1410 roku książę Janusz I na miejscu grodu, którego historia sięga XI wieku i komesa Magnusa, wygnańca z Anglii... Czersk niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej, siedzibą książąt mazowieckich i własnością królów Polski. Tu zbiegały się szlaki handlowe na Ruś, Śląsk i Pomorze, tu kwitły rzemiosła i rolnictwo, tu toczyły się krwawe walki z najeźdźcami.
Wszystko to przeminęło, ale w Czersku można spotkać się z historią, dotknąć jej i posmakować.
Od maja do września przeszłość na zamku ożywa za sprawą cyklu "Historia viva!" i rekonstruktorów historycznych. W kolejne weekendy odtwarzają oni realia życia, zabawy i walki w różnych epokach historycznych. Na przykład są weekendy poświęcone codzienności we wczesnym średniowieczu, inne życiu załogi grodowej w XIV wieku, kolejne czasom świetności Czerska i budowy zamku.
Wiosną zapraszamy na majówkę i turniej rycerski, latem - piknik archeologiczny, Noc spadających gwiazd i spotkanie ze Szwedami, jesienią na Europejskie Dni Dziedzictwa i Noc grozy na zamku.
Szkołom proponujemy żywe lekcje historii, a wszystkich zachęcamy do zwiedzania z Questem i Grą zamkową (karty do pobrania w kasie). Wspaniałe widoki na pradolinę Wisły, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku.
Informacje praktyczne i ceny biletów