Warszawa

Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to wyjątkowy w skali Polski projekt zakładający powstanie w Krośnie zespołu obiektów i atrakcji związanych z bogatą tradycją produkcji szklarskiej w mieście i na terenie Podkarpacia.

 

W ramach projektu realizowanych jest kilka inwestycji połączonych tematem szkła i odwołujących się do „szklanej” tradycji Krosna i regionu. Dzięki kompleksowości i różnorodności poszczególnych działań Centrum Dziedzictwa Szkła stanowić będzie unikatowy i oryginalny produkt kulturalno-turystyczny pozwalający poznać historię i tradycję przemysłu szklarskiego oraz odkryć kunszt i mistrzostwo podkarpackich szklarzy.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, czyli pierwszy w Polsce obiekt w interaktywny sposób prezentujący temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości, został otwarty dla turystów 19 czerwca.

Z każdym dniem placówka przyjmuje coraz więcej turystów, którzy po zwiedzeniu obiektu zaskoczeni są rozmachem i sposobem realizacji inwestycji, zwłaszcza możliwością czynnego udziału w procesie tworzenia, zdobienia i obróbki szkła. W planach na najbliższy czas jest wzbogacenie oferty programowej obiektu o działania pozwalająca jeszcze dokładniej poznać temat szklanej twórczości poprzez specjalne warsztaty i lekcje hutnicze. W lipcu z pewnością pojawią się także wydarzenia kulturalne, które stanowić będą szansę na zwiedzenie obiektu w wyjątkowej atmosferze.

Jednym z pierwszych uruchamianych projektów jest program „Mały projektant szkła”, w którym w rolę „designerów” szkła wcielać się będą najmłodsi goście Centrum. Projekt adresowany jest przede wszystkim do dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat zwiedzających obiekt indywidualnie z opiekunami lub w grupach zorganizowanych, które wcześniej zgłoszą chęć wzięcia w nim udziału.

Jego celem jest zaangażowanie dzieci w proces twórczy, przez co rozwijana będzie ich kreatywność i wyobraźnia. Nie obowiązują żadne wytyczne dotyczące projektów. Chodzi o to, aby projektowanie było zabawą i pobudzało twórczo dzieci. Na potrzeby realizacji projektu na poziomie -3, czyli w sali warsztatów, utworzony zostanie specjalny „Kącik małego projektanta szkła”, w którym do dyspozycji dzieci będą przybory plastyczne pozwalające „zaprojektować” swoją własną formę szklaną. Mali turyści będą mogli z niego korzystać po zapoznaniu się z obiektem Centrum.

Projekt jest zawarty w cenie biletu. Tyle, że w przypadku dzieci do 6 lat wstęp jest bezpłatny, a dla dzieci starszych bilet ulgowy to koszt 15 zł. Za możliwość korzystania z kącika małego projektanta nie ma dodatkowych opłat.

Jeśli rezerwują takie zajęcia grupy to koszt jest mniejszy, bowiem bilecik od osoby to koszt 10 zł.

Dane adresowe:
ul. Blich 2
38-400 Krosno
tel.: tel.: 13 4363568 fax: 13 4363571

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć