Śląsk

Muzeum Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie (wcześniej Okręgowe; popularnie nazywane też Muzeum lamp naftowych) mieści się na terenie starego miasta w dawnym Pałacu Biskupim. Początki tego obiektu sięgają końca XIV w. Drewniany dworek w Krośnie zakupił wówczas Eryk z Winsen, pierwszy biskup przemyski. Cech pałacu nabrał on po rozbudowie i przebudowie w I połowie XVI w. Do 1626 r. był własnością i okresową siedzibą biskupów przemyskich. Po pożarze miasta w 1638 r. odbudowała go kasztelanowa połaniecka Zofia Skotnicka. Zakupiony przez miasto w 1873 r., przez kilkadziesiąt lat służył różnym celom (pomieszczenia dla wojska, szkół, urzędów oraz mieszkalne). Od 1954 r. jest siedzibą Muzeum, początkowo społecznego, zorganizowanego przez PTTK, które w 1958 r. stało się ono instytucją państwową pod nazwą Muzeum w Krośnie. Później jeszcze dwukrotnie zmieniało nazwę na Muzeum Okręgowe (1975) i Muzeum Podkarpackie (2000). W latach 1987-1995 przeprowadzono gruntowny remont zabytkowego obiektu i dobudowano nowe skrzydło wschodnie Muzeum. Muzeum, którego obecnym organizatorem jest województwo podkarpackie, posiada działy: archeologiczny, historyczny, artystyczny, historii oświetlenia, historii szkła i przemysłu szklarskiego, oświatowo-promocyjny, administracyjno-gospodarczy, finansowo-księgowy i bibliotekę.

Ceny biletów:

Bilet na wystawy stałe – 7 zł
Bilet ulgowy na wystawy stałe – 4 zł
Bilet na wystawy czasowe – 5 zł
Bilet ulgowy na wystawy czasowe – 3 zł
W niedziele na wystawy stałe – wstęp wolny
Dane adresowe:
ul. Piłsudskiego 16
tel.: tel. +48 13 4321376 fax +48 13 4324301
godziny.: listopad – kwiecień od wtorku do piątku: 9 – 16 listopad – kwiecień w weekendy: 10 – 16 maj – październik od wtorku do piątku: 9 – 17 maj – październik w weekendy: 10 – 17 biblioteka czynna w dni powszed

Zobacz w pobliżu

a

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)