Warszawa

Park rzeźby na Bródnie. Rozdział VIII. Mieszczanie z Bródna
Warszawa, Targówek Warsztaty Wstęp wolny

Park rzeźby na Bródnie. Rozdział VIII. Mieszczanie z Bródna

3 września 2016
Wpis archiwalny

Ósma odsłona Parku Rzeźby poświęcona jest temu kim są, jak postrzegają i jak wyrażają siebie mieszkańcy Bródna – osiedla, które dokładnie sto lat temu stało się częścią Warszawy.

 

Dziś to jedna z najbardziej różnorodnych etnicznie i społecznie dzielnic miasta. W ramach tegorocznej edycji w Parku powstanie monumentalna rzeźba, stworzona wspólnie z bródnianami według pomysłu Pawła Atlhamera, dla której inspiracją jest słynny pomnik „Mieszczan z Calais” Augusta Rodina.

 

Figury, które złożą się na zbiorowy autoportret, powstaną podczas warsztatów w miejscach, gdzie spędzają czas mieszkańcy Bródna: w siłowni i klubie fitness, w pracowni Umbra, przy Domku Herbacianym w Parku, w Domu Kultury Świt, w ośrodku dla uchodźców, w Urzędzie Dzielnicy Targówek, w restauracji oraz w kościele parafialnym Marii Magdaleny. Podczas finału 3 września odsłonięty zostanie projekt rzeźby, który następnie pojedzie do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie wykonany zostanie jej odlew.

 

Tytułowi „mieszczanie” to nie tylko ludzie, którzy mieszkają w stolicy, ale mieszczaństwo jako grupa, która, jak pisze Agata Bielik-Robson: „poszukuje swojej tożsamości i dzięki temu ma ogromną energię. Wymyśla. Jest (…) klasą, która mówi: a teraz będziemy tym. A teraz będziemy tamtym...”. Ta cecha historycznego mieszczaństwa zyskuje nowy wymiar dzisiaj, kiedy potrzeba ciągłej autoidentyfikacji i ekspresji stała się nieodłączną częścią miejskiego stylu życia. Autoportret jako gatunek przeżywa obecnie renesans, czego dobitnym wyrazem jest popularność selfie. Współczesny mieszczanin to z jednej strony człowiek kształtujący swój los przez pracę, z drugiej ktoś poszukujący odrębności i tożsamości, stwarzający i wyrażający siebie.

 

fot. mat. promocyjne

 

Termin: 03 września, godz. 12:00
Miejsce: Park Bródnowski, ul. Kondratowicza/Chodecka

Organizator:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć