Życie w domu wielopokoleniowym ma swoje za i przeciw, jednak w przypadku warsztatów, które łączą dorosłych, seniorów i dzieci, są to tylko same plusy. Różnorodność wiekowa uczestników wnosi w pracę grupy niezapomniane doświadczenia.
Dzieci uczą się konwersacji z osobami w różnym wieku. Tak przecież, na co dzień człowiek funkcjonuje w świecie, w którym nie ma wyłącznie jednej grupy wiekowej. Tak też powstaje mini strefa - wycinek społeczeństwa - warsztatowiczów. Łączy nas miejsce i cel. Szacunek, wymiana doświadczeń, a dla starszych- kontakt z energią najmłodszych.
Jeśli podoba Wam się idea warsztatów międzypokoleniowym to koniecznie przyjrzyjcie się działaniom Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2. Obecnie prowadzony jest projekt Nowy Port. W Centrum. W zeszłym roku w ramach cyklu REDESIGN międzypokoleniowe zespoły odnawiały meble, tworzyły lampy, robiły fotografie.
W kwietniu odbył się dwudniowy warsztat podczas którego uczestnicy wraz z Żywą Architekturą tworzyli wierzbową altanę. Było kilka zadań z matematyki, jak i prace fizyczne. Dzieci sadziły kwiaty, budowały z dorosłymi, przenosiły kamienie, cieszyły się słońcem i dopingowały w kolejnych etapach budowania altany.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Można przyjść z dziadkami, dziećmi, mężem czy przyjaciółką.
"Nie lubię chodzić na warsztaty letnią porą. Szczerze mówiąc, wolę z dziećmi iść pokopać piłkę albo przejść się ul. Długą". Marek - tata z czteroletnim stażem.
Muzeum Miasta Gdyni w majowej/czerwcowej ofercie ma kilka spacerów edukacyjnych. Gdynia to przykład modernizmu, tak więc spacer ulicami miasta jest żywą lekcją architektury. Kto może o tym opowiedzieć lepiej niż edukatorzy z MMG? Premiera bezpłatnej mapy NIEMAPY jest połączona właśnie ze spacerem ulicami miasta.
Gdańskie Miniatury to cykl spacerów tematycznych ulicami Gdańska. Zajęcia są proponowane Rodzinom z dziećmi od lat 11. Wydarzenie jest bezpłatne.
Z Centrum Gdańska przeniesiemy się w maju do Nowego Portu. Zapoznacie się z historią twierdzy Wisłoujście, strajkiem z 1946 roku, jak i latarni morskiej.
Najbliższy spacer 13 maja.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku również przeciera miejskie szlaki. Szlakiem fortyfikacji gdańskich to propozycja spaceru dla Rodzin z Dziećmi, w ramach Programu dla Rodzin 2016/2017.
Uczestnicy poznają tajniki architektury, urządzimy też piknik naukowy.
jednorazowy - 20 PLN ( do 5 osób)
Czas trwania: godz. 11:00 – 14:00
Wiek uczestników: dzieci w wieku 7-13 lat + opiekunowie
Kolejny spacer 25 czerwca. Tym razem będzie to spacer po Helu.
Wielka piątka dla Muzeum Miasta Gdyni! W letnim grafiku wydarzeń pojawiły się atrakcje dla wózkowych mam i pełzających bobasków.
W świetle wiosennego słońca mamy roczniaków, dwulatków i trzylatków mogą wybrać się do Muzeum na wyjątkowe warsztaty dla najnajów.
Obowiązują zapisy. W programie: zwiedzanie wystawy z wózkiem, ścieżka sensoryczna, czytanie dla najmłodszych. Oto one:
Wystawy stałe wymagają regularnych odwiedzin. Dzieci rosną, zmieniają się ich zainteresowania, tak też z każdą wizytą mogą odkrywać kolejne stanowiska.
Centrum Nauki EduPark prowadzi cykliczne sobotnie warsztaty dla dzieci. EduMini są skierowane nawet do 4 latków. Koszt 60 min zajęć to 13 zł, rodzic płaci 5 zł. Tematy warsztatów opiewają fizykę, chemię, warunki atmosferyczne, genetykę, ekologię. Pamiętajcie o wcześniejszych zapisach.
Warsztaty w Experymencie pojawiają się raczej okazjonalnie. Połączone są często ze świętami nauki, urodzinami Experymentu, nowymi projektami, czy wystawami. Bilety są dostępne on-line. Można je kupić kilka tygodni przed wydarzeniem. Zapraszamy do śledzenia naszego kalendarza wydarzeń.
Katarzyna Borkowska