Śląsk

Wystawa Na Tropie Tomka zachwyca!

Wystawa Na Tropie Tomka zachwyca!

Otwarcie wystawy Na Tropie Tomka będzie miało miejsce jutro (20 maja), w Noc Muzeów. My już dzisiaj,  mogliśmy ją zwiedzić i porozmawiać z twórcami. Pozostając po ogromnym wrażeniem, zachęcamy do zaplanowania wizyty w Muzeum Śląskim, w odrestaurowanym właśnie budynku Stolarni.


Przestrzeń nie jest duża ale właśnie dzięki temu, twórcy zostali zobligowani do tego, by jeszcze bardziej wytężyć swoją kreatywność, z korzyścią dla zwiedzających. Wizytę w świecie przygód rozpoczynamy od pokładu statku, na którym wszystko się zaczęło. Kolejne regiony świata zachęcają nas do docenienia tego, że różnorodność kulturalna jest naszym bogactwem.

 

Wystawa została stworzona z myślą o wspólnym zwiedzaniu, gdzie pokolenia będą w stanie znaleźć jeden punkt odniesienia – starsi powrócą z sentymentem do przygód ulubionego bohatera z dzieciństwa a młodsi będą mogli uczestniczyć w pasjonującym poszukiwaniu Tomka.


Wystawa wymaga od zwiedzających użycia wszystkich zmysłów. Aby znaleźć Tomka należy mówić, dotykać, otwierać, obserwować, słuchać, rysować, używać lupy i lusterka a nawet wąchać!

 

Z galerii dowiecie się więcej...

 

1/5
1/5

Kurator wystawy Pan Adam Pisarek podkreśla, iż miejsce to ma na celu inspirować do poznawania świata i jest jedynie wycinkiem motywów z bogatej palety przygód Tomka. Ważne jest tutaj wskazanie, że różnorodność (zarówno pod względem biologicznym jak i kulturalnym) stanowi atut naszej rzeczywistości. Dzieci mają okazję, by nauczyć się tolerancji a dorośli uczestniczyć aktywnie w pokazywaniu innych kultur i obyczajów.

2/5
2/5

Na szczególną uwagę zasługuje estetyka ekspozycji. Stonowana kolorystyka powoduje, że eksponaty nie rozpraszają uwagi i rzeczywiście pobudzają wyobraźnię. Wielki plus za oświetlenie, podkreślające atuty poszczególnych eksponatów. Wchodząc tam, zanurzamy się w zupełnie inny świat, pełen egzotycznych odgłosów i zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy model życia, wypracowany przez daną społeczność, jest wartościowy.

3/5
3/5

Prace merytoryczne nad stworzeniem wystawy trwały 1,5 roku i uczestniczyło w nich wiele osób, posiadających odpowiednią wiedzę na temat powieści Alfreda Szklarskiego.

4/5
4/5

Cała ekspedycja trwa ok 75 minut i kończy się przy półkach z książkami, gdzie starsze i zupełnie nowe egzemplarze łączy jedno – inspirują do poznawania świata.

5/5
5/5

Wykorzystanie wielu środków przekazu, połączenie multimediów z eksponatami, które można dowolnie dotykać i wykorzystywać do poszerzania wiedzy to trend, który znajdziecie w najlepszych muzeach świata.
Muzeum Śląskie po raz kolejny zachwyca formą, jakością wykonania oraz innowacyjnością. Budynek stolarni stanowi znakomite przedłużenie zagospodarowanego dotychczas terenu. Oficjalne otwarcie wystawy już jutro (tj. 20 maja). Jeżeli chcecie uniknąć tłumów, postawcie na inny termin. Jeśli chcielibyście odwiedzić wystawę za darmo, Muzeum Śląskie zaprasza we wtorki (szczegóły dostępnych terminów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum).

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć