Śląsk

Program 500 plus na Śląsku

Program 500 plus na Śląsku

Pierwszego kwietnia rusza program 500 plus. Jak będzie działać? Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie? Kto jest odpowiedzialny za realizacje programu w Waszym mieście? Wzięliśmy pod lupę 10. miast województwa śląskiego. Czego się dowiedzieliśmy?

 


Program w pigułce
Program rusza już 1. Kwietnia 2016. Od tego dnia punkty MOPS, OPS lub MOPR  w całym województwie rozpoczynają przyjmowanie wniosków. Pamiętajcie, że w tym przypadku pośpiech nie popłaca - wnioski, które wpłyną do instytucji odpowiedzialnych za realizację programu przed 1. kwietnia, nie będą rozpatrywane.


Jeśli wniosek 500 plus zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy od startu programu tj. pomiędzy 1. kwietnia 2016 a 1. lipca 2016., rodzice dostaną wyrównanie do miesiąca kwietnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje duża szansa na uniknięcie kolejek w urzędach i niepotrzebnych stresów. Takie rozwiązanie ma także zagwarantować płynność wypłat.


Jeśli wniosek zostanie złożony po 1. lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym zostanie od złożony – bez wyrównywania.


Warto wiedzieć, że do programu 500 plus będzie można dołączyć w dowolnym momencie, a przyznane świadczenia przelewane będą na konto bankowe wskazane we wniosku, bądź w przypadku braku konta, wypłacane przekazem.
Świadczenie będzie przyznane na okres 12 miesięcy. Tylko za pierwszym razem na okres od kwietnia 2016 r. do września 2017 roku. Przed upływem tego terminu, by zachować kontynuację wypłat, trzeba będzie złożyć nowy wniosek.

 


Dla kogo pieniądze?
Świadczenie gwarantowane przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko – tutaj dochód rodziny nie jest brany pod uwagę.


W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 pln netto na osobę ( lub 1200 pln netto na osobę w przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne lub dziecko powyżej 16-go roku życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności.


500 plus w Gliwicach
Niespełna 17. tysięcy dzieci z Gliwic otrzyma świadczenia w ramach programu 500 plus. Za realizację programu odpowiada gliwicki OPS. Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach przyjmowanie wniosków rozpocznie 1. kwietnia. Gdzie załatwiać formalności? W OPS przy ul. Górnych Wałów 9 lub w jednej z trzech filii OPS. Dla wszystkich tych, którzy będą się starać o świadczenia gwarantowane ( bez brania pod uwagę dochodu rodziny - na drugie i kolejne dziecko) przygotowano udogodnienie: wnioski można składać w przedszkolach i w szkołach.


Jeśli staracie się o przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko i jest konieczność wykazywania wysokości dochodu, to takie wnioski przyjmuje tylko OPS.


500 plus w Sosnowcu
W Sosnowcu z programu 500 plus skorzysta 13 i pół tysiąca dzieci. Za jego realizację odpowiada sosnowiecki MOPS. Wnioski można składać m.in. w siedzibie MOPSu, w punktach terenowych i obsługi MOPS oraz w punktach kancelaryjnych Urzędu Miejskiego na terenie miasta.


Wnioski- zgodnie z ustalonym harmonogramem- będą też przyjmowane we wskazanych szkołach na terenie całego miasta.

 

 

500 plus w Dąbrowie Górniczej
Realizacja programu Rodzina 500 plus powierzona została dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Szacunkowo przewiduje się, że w gminie do wypłaty świadczeń uprawnionych jest około 11 tysięcy dzieci. Druki wniosków wraz z niezbędnymi załącznikami dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej.


Druki wniosków w formie papierowej wraz z załącznikami dostępne będą także od 21 marca tego roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, Al. Piłsudskiego 2, a także w kilku Zespołach Pomocy Środowiskowej: w Strzemieszycach, przy ul. Obrońców Pokoju 7, w Ząbkowicach, przy ul. Chemicznej 2 oraz w budynku przy ul. Adamieckiego 13. Wnioski można będzie pobierać w godzinach od 8.00 do 14.00.


500 plus w Jaworznie
Realizatorem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci jest w Jaworznie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pierwszy okres świadczeniowy trwa od 01.04.2016 r. do 30.09.2017

 

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać od 01.04.2016 r.: Jak?
Za pośrednictwem poczty na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie, ul. Północna 9b. 2.


Przez internet:
• za pomocą portalu Empatia (www.empatia.mrpips.gov.pl),
• za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl),
• za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (www.epuap.gov.pl),
• za pomocą systemu teleinformatycznego banków krajowych świadczących usługi drogą elektroniczną.
Wnioski można też składać w następujących Punktach Obsługi:
• Urząd Miejski - Budynek D, Plac Górników 5 (Centrum) – parter
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Północna 9 b (Podwale) - parter
• Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Jagiellońska 9 (Szczakowa) - parter
• Zespół Lecznictwa Otwartego Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 235 (Podłęże) - parter
• Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ul. Łukasiewicza 7 (Osiedle Stałe)

 


500 plus w Częstochowie
Realizacją programu Rodzina 500 plus zajmuje się MOPS Częstochowa
Wnioski dotyczące świadczenia wychowawczego można składać od 1 kwietnia 2016 r. (nie wcześniej).


Każdy kto złoży wniosek w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. dostanie wyrównanie od 1 kwietnia – wnioski więc można składać w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia programu, bez utraty kwoty świadczenia należnej od 1 kwietnia.


Jeżeli wniosek wpłynie w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. organ ma na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego trzy miesiące, licząc od dnia złożenia wniosku z kompletem dokumentów.


Wnioski będzie można składać także po 1 lipca, ale wówczas świadczenie zostanie przyznane od miesiąca jego złożenia bez wyrównania za miesiące poprzednie.

 

500 plus w Katowicach
Czas trwania pierwszego okresu zasiłkowego - od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 roku. Z programu skorzysta 19 i pół tysiąca dzieci.

 



 

 

 

500 plus w Rudzie Śląskiej

Wniosek o to świadczenie trzeba składać raz do roku. Będzie można to zrobić przez internet lub osobiście w gminie. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko, muszą dokumentować sytuację dochodową dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenie o dochodach. Gdy rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci nie ma konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej.


Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione jest od kryterium dochodowego i w takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. We wniosku trzeba podać dane osoby starającej się o świadczenie, dane drugiego z rodziców oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami jeśli takie będą w indywidualnej sprawie niezbędne. Jednocześnie gmina sama będzie pozyskiwała podstawowe dane o dochodach, więc nie trzeba będzie już dołączać tych informacji. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto.

 


500 plus w Bytomiu
Z dniem 1 kwietnia 2016 r. rusza, także w Bytomiu, program „Rodzina 500 plus”. Od tego dnia można już składać wnioski. W naszym mieście można to będzie uczynić w następujących Punktach Obsługi Klienta:


Ul. Łużycka 12
Ul. Strzelców Bytomskich 21


Wnioski są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 18:00. POK przy ul. Łużyckiej 12 pracuje także w sobotę: od 8:00 do 16:00/
Osoby niepełnosprawne prosimy o składanie wniosków w punkcie znajdującym się przy ul. Strzelców Bytomskich 21 (jest on dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych).

 

Druki wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będą dostępne od 15.03.2016 r. w punkcie informacyjnym Działu Świadczeń Rodzinnych – Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 21, zaś od 01.04.2016 r. także w punkcie przy ul. Łużyckiej 12.
Wniosek wraz z załącznikami jest również dostępny na stronie internetowej bytomskiego MOPRu.

 

 

500 plus w Tarnowskich Górach

Realizatorem obowiązującej od 01.04.2016 r. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U.2016 poz. 195) w gminie Tarnowskie Góry jest
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


Przyjmowanie wniosków:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Piastowska 8 pok. nr 6
godz. 10:00 do 17:00 poniedziałek, środa, godz. 8:00 do 15:00  wtorek, czwartek, piątek
procedura ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko
procedura ubiegania się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko
Urząd Miejski w Tarnowskich Górach - Punkt Informacji o Mieście ul. Rynek 4 pok. nr 4
godz. 9:00 do 17:00 poniedziałek, godz. 8:00 do 16:00 wtorek - czwartek, godz. 7:00 do 15;00 piątek
procedura ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko
elektronicznie za pośrednictwem platformy http://epuap.gov.pl

 


500 plus w Mysłowicach
W Mysłowicach do odbioru świadczenia uprawnionych jest około 6. tysięcy dzieci. Gdzie składać wnioski o świadczenie? Oto harmonogram:


1. Kwietnia 2016 (piątek) w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych , ul. Powstańców 9 w godz. od 7:30 do 18:00.


2 kwietnia (sobota):
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach, ul. Gwarków 24,w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska

Dział Świadczeń Rodzinnych, ul. Powstańców 9 w godz. od 8:00 do 16:00 - 6 stanowisk
Brzęczkowice, Zespół Szkół Specjalnych, ul. Bernarda Wały 4, w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska
Brzezinka, Punkt terenowy MOPS, ul. Brzezińska 21, w godz. od 8:00 do 16:00 - 2 stanowiska - dla mieszkańców Brzezinki, Morgów i Larysza
Kosztowy, Punkt terenowy MOPS, ul. Kosztowska 55, w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska - dla mieszkańców Kosztów, Krasów i Dziećkowic
Wesoła, Gimnazjum nr 5 , ul. Księdza Jana Dzierżonia 26 w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska - dla mieszkańców Wesołej, Starej Wesołej i Ławek


9 kwietnia (sobota):
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach, ul. Gwarków 24,w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska
Dział Świadczeń Rodzinnych, ul. Powstańców 9 w godz. od 8:00 do 16:00- 6 stanowisk
Brzęczkowice, Zespół Szkół Specjalnych, ul. Bernarda Wały 4, w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska
Brzezinka, Punkt terenowy MOPS, ul. Brzezińska 21, w godz. od 8:00 do 16:00 - 2 stanowiska - dla mieszkańców Brzezinki, Morgów i Larysza
Kosztowy, Punkt terenowy MOPS, ul. Kosztowska 55, w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska - dla mieszkańców Kosztów, Krasów i Dziećkowic
Wesoła, Gimnazjum nr 5 , ul. Księdza Jana Dzierżonia 26 w godz. od 8:00 do 16:00- 2 stanowiska - dla mieszkańców Wesołej, Starej Wesołej i Ławek


Wszystkie dni robocze w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych w godzinach pracy MOPS tj. Poniedziałek: 7:30 do 17:00 Wtorek-czwartek: 7:30 do 15:30
Wszystkie piątki kwietnia ( 8,15,22,29) w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych w następujących godzinach: Od 7:30 do 18:00

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć