Wakacje z Duchami
Czy wakacje spędzane na blokowisku mogą okazać się niezapomnianą, obfitująca w zagadki i silne emocje przygodą? Jak najbardziej. Wystarczy założenie biura detektywistycznego i odrobina odwagi.
Paragon, Mandżaro i Perełka motywowani potrzebą odnalezienia zaginionego kota, wyruszają do okolicznego zamku. Od tej chwili biuro detektywistyczne zaczyna pracować na pełnych obrotach. W zamku pokazuje się duch, a w okolicy pojawia się mnóstwo dziwnych, podejrzanych, a nawet niebezpiecznych postaci! Do chłopców przyłącza się Dziewiątka, dzięki której możliwości grupy zwiększą się o dodatkowe, cyfrowe umiejętności. No i wraz z pojawieniem się dziewczyny intryga wzbogaci się o nieunikniony wątek miłosny!
Dlaczego groźny duch straszy i wymachuje toporem zna zamku? Po co tajemnicze postacie przemykają po salach i podziemiach zamku? Jakie intencje ma bogaty inwestor? Na te wszystkie pytania będzie próbowała odpowiedzieć nieustraszona grupa detektywów. Czy im się uda?
Spektakl w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, którego adaptację na podstawie prozy Adama Bahdaja przygotował Piotr Rowicki, zaprezentowany został w nowej, sosnowieckiej odsłonie. Osadzenie akcji w mieście, w którym mieści się siedziba teatru Zagłębia, jest zabiegiem ciekawym, wzbogacającym spektakl o walor krajoznawczy.
Na uwagę zasługuje scenografia Moniki Wojciechowskiej, w pełni wykorzystująca możliwości sceny teatralnej, stwarzająca wrażenie przestrzenności sal zamkowych i wielości kondygnacji. Dobrze wypadają też rozgrywające się w półmroku sceny w podziemiach, dodając całości aury tajemniczości.Warstwa muzyczna autorstwa Joanny Piwowar-Antosiewicz oraz choreografia Jarosława Stańka stanowią odrębny walor spektaklu, a sceny muzyczne stanowią kontrapunkt dla rozwijającej się intrygi.
Wakacje z Duchami to dynamiczne, wielowątkowe przedstawienie, dostarczające widzowi mnóstwo przeżyć: od niepokoju i obawy o losy bohaterów, po ekscytację i radość towarzyszącą ich kolejnym przygodom.
Spektakl nie jest przeznaczony dla widzów najmłodszych, z uwagi na wielowątkowość i nielinearny charakter opowieści oraz prawdziwe sceny akcji i grozy, które małych widzów mogą zwyczajnie przestraszyć.
Zaś dzieci od lat 8, po drobnym wprowadzeniu, będą miały z tego spektaklu mnóstwo wrażeń! Warto jednak zwrócić uwagę, że przedstawienie zalecane jest dzieciom w wieku 9-13 lat. Oferta repertuarowa dla tej grupy wiekowej jest w naszym regionie znacznie poniżej potrzeb, więc tym bardziej zapraszamy na niezapomniane wakacje do Teatru Zagłębia!
Ewa Wahl, Czasdzieci.pl
Wrażenia młodych widzów:
Trzem chłopcom uciekł kot, więc wyruszyli na wyprawę do Zamku Sieleckiego. Nagle okazało się, że był tam duch!!! A jak już wyjaśniła się sprawa ducha, pokazali się w okolicy inni tajemniczy ludzie…Przedstawienie trochę straszne, ale bardzo ciekawe! Polecam.
Kinga lat 7
fot: Maciej Stobierski