Śląsk

Schron dowodzenia w Chorzowie

Schron dowodzenia w Chorzowie

Schron dowodzenia
ul. Parkowa
Chorzów

Schron dowodzenia w Chorzowie przy ul. Parkowej, to jeden z ciekawszych obiektów na szlaku schronów bojowych Obszaru Warownego "Śląsk". Fortyfikacje te powstały przed II wojną światową i obejmowały ok. 60 km umocnień i 180 budowli, w tym żelbetonowe bunkry, na których fragmenty (kopuły) natknąć się można w codziennie mijanych miejscach: przy ulicach, w lasach, na polach, ogródkach działkowych czy osiedlach. Często nie zwracamy na nie uwagi, bo wtopione w tło towarzyszą nam od lat.
W trakcie tegorocznych rodzinnych spacerów po rudzkich lasach, napotkaliśmy kilka ciekawych przedwojennych obiektów. Większość to ciężkie schrony bojowe, różnej wielkości i formy, bardzo zniszczone przez czas i zdewastowane przez ludzi. Zatem okazja zwiedzenia odrestaurowanego schronu dowodzenia w Chorzowie była dla nas wyczekiwanym wydarzeniem.
Obiekt został udostępniony zwiedzającym w grudniu 2012 roku. Prace remontowe trwały ponad 4 lata; warto obejrzeć w inernecie zdjęcia sprzed remontu, aby docenić wkład pracy Stowarzyszenia "Pro Fortalicium", które podjęło się tych działań.
Schron jest dwukondygnacyjny; na dolnym piętrze mieściły się pomieszczenia mieszkalne i magazyny, na górnym odbywała się praca sztabu. Do zwiedzania udostępnione są wszystkie pomieszczenia. Większość jest w pełni wyposażona i umeblowana, a tablice przy wejściach informują o funkcji, jaką pełniło dane miejsce. Schylone nad mapami postaci dowódców, "działająca" radiostacja, magazyn amunicji czy odpoczywający na pryczach żołnierze robią wrażenie. Jedno z pomieszczeń zaadaptowano na salę audiowizualną, która pomieści kilkanaście osób. Na ścianach, oprócz map, zdjęć i plakatów, wiszą niewielkie ekrany multimedialne. W gablotach znajduje się wiele miniatur czołgów, sprzętu wojskowego i makiet sytuacyjnych. Można obejrzeć również zdjęcia satelitarne oraz fotograficzną relację z odrestaurowywania bunkra.
Do zwiedzenia bunkra zachęcam nie tylko rodziców ze starszymi dziećmi. Młodszym spodobają się zakamarki, w których można się "zgubić", makiety z miniaturowymi żołnierzykami i pojazdami oraz żołnierze, czyli umundurowane manekiny przy sztabowych czynnościach.
Schron mieści się za centrum handlowym w okolicy chorzowskiego skansenu; zaparkować można przy ulicy; wstęp jest bezpłatny. Wszelkie informacje o możliwości zwiedzania dostępne są na stronie www.profort.org.pl .

 


Magdalena Janta z Rudy Śląskiej

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć