Śląsk

Liczyrzepa i rycerz bez głowy, czyli dolnośląskie przygody

Liczyrzepa i rycerz bez głowy, czyli dolnośląskie przygody

Tajemnicze zamki, widoki zapierające dech, urokliwe trasy rowerowe, dzika przyroda, a nawet pustynia.

 

Do rodzinnej podróży po wyjątkowych miejscach Dolnego Śląska zaprasza najnowsza NIEMAPA przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i kolektyw Mamy Projekt. Premiera wydawnictwa już 30 lipca. Dolnośląska odsłona przewodnika, przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, pomaga najmłodszym odkryć sekrety przyrody i poznać wyjątkowe lokalne historie. Zachęca też do rodzinnych wypraw.

 

– Dolny Śląsk to miejsce szczególne na mapie kraju. Znajdziemy tu tajemniczą, pełną dzikiej przyrody Dolinę Baryczy, zamki i pałace, karkonoskie skalne miasta, a nawet pustynię. Nasze Izery są też idealnym miejscem do obserwowania gwiazd. Naprawdę każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego i dodaje, że dzięki nowemu wydawnictwu wszyscy mogą zobaczyć jak różnorodne są dolnośląskie tereny. Kolorowy przewodnik to kolejna odsłona kampanii Odkryj Dolny Śląsk, która tym razem została skierowana do rodzin z dziećmi.

 

- Turystyka jest jedną z tych branż, które najsilniej odczuły negatywne skutki pandemii koronawirusa. Jednocześnie jest to obszar niezwykle ważny dla Dolnego Śląska, kreujący zatrudnienie i rozwój regionalny – dodaje marszałek Przybylski. Na kartach przewodnika autorzy przedstawili 16 różnych miejsc, które warto odwiedzić z dzieckiem. Każde z nich jest przykładem bogatej tradycji regionu. Dzięki temu dzieci poznają dolnośląską Białą Damę, Rycerza bez Głowy, Bazyliszka ze Świdnicy czy Liczyrzepę, który stał się pierwowzorem dla postaci słynnego Gandalfa.

 

 

Na szlaku wytyczonym przez NIEMAPĘ znalazły się zamek w Bolkowie, Zamek Książ w Wałbrzychu czy zamek Czocha w Leśnej. Wielbiciele podróży powinni odwiedzić Błędne Skały, gdzie kręcono baśniowe „Opowieści z Narnii” lub Jaskinię Niedźwiedzią. Dla miłośników dawnych wierzeń kolektyw Mamy Projekt oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przygotowali propozycje wycieczek na górę Śnieżkę i Ślężę. W przewodniku nie zabrakło też stolicy województwa. Będąc we Wrocławiu warto odszukać przyjazne krasnale, przyjrzeć się detalom zabytkowych kamienic i zajrzeć na podwórko przy ulicy Roosevelta 5, gdzie znajduje się 250-metrowe malowidło stworzone przez mieszkańców okolicznych kamienic. Tym razem w przewodniku znalazły się także przykłady dolnośląskich przysmaków.

 

– Nie mogło tutaj zabraknąć drożdżówki z cynamonową kruszonką czy słynnych na całą Polskę karpi milickich i królewskiego miodu wrzosowego podkreślają twórcy NIEMAPY. Zebrane w przewodniku punkty uzupełniają pomysły na gry i zabawy. Dla miłośników przygód twórcy przygotowali całą serię wyzwań. Od nocnego wypatrywania Drogi Mlecznej w górach Izerskich, przez projektowanie własnego zamku, na wyszukiwaniu najciekawszych roślin.

 

– Zależy nam na tym, żeby pokazać jak niezwykłe i różnorodne jest nasze województwo. Nasza tradycja i dziedzictwo regionu pokazane w przystępny sposób to najlepsza droga do zainteresowania najmłodszych historiąwyjaśnia Paweł Wybierała, członek zarządu województwa. Najnowsza wersja NIEMAPY jest wyjątkowa także z innego powodu.

 

 

– Pierwsza edycja powstała dokładnie 5 lat temu, kiedy same zostałyśmy mamami. Od samego początku zależało nam, żeby tworzyć przewodniki, które będą pokazywały całym rodzinom sposoby na aktywne spędzanie wspólnego czasumówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt i podkreśla, że każde miejsce przedstawione na NIEMAPIE zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi. 21 edycji przewodnika zostało stworzonych przy współpracy stałego grona grafików i ilustratorów.

 

– Od 5 lat nasz kolektyw tworzą Maciej Blaźniak, Joanna Guszta, Patricija Bliuj-Stodulska, którzy tworzą kolorowy świat dziecięcych przewodnikówdodaje Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

 


 

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla wszystkich, którzy chcą wspólnie z dziećmi odkrywać otaczający ich świat. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek autorki pokazują ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię tworzy kolektyw Mamy Projekt, we współpracy z różnymi partnerami, w tym przypadku Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Ilustracje do najnowszej NIEMAPY wykonała Patricija Bliuj-Stodulska. Wszystkie przewodniki można pobrać z www.niemapa.pl

 

Przewodnik w formie papierowej będzie dostępny już na początku sierpnia, m.in. w miejscach zaznaczonych na mapie. Wybierz się na pierwszą wycieczkę i zainspiruj do dalszego odkrywania! Przewodnik znajdzie się również w punktach informacyjnych Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, m.in. w siedzibie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, przy ul. Świdnickiej 44. Mapa do pobrania i drukowania dostępna będzie dla każdego pod adresem: www.niemapa.pl/dolny-slask

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć