Śląsk

Wydarzenia towarzyszące wystawie "W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia"

Zapraszamy na wyjątkowy cykl spotkań organizowanych w ramach wystawy czasowej „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia“.

 

„Opowiem Ci bajkę…“

 

Cykl rodzinnych kameralnych międzypokoleniowych warsztatów poświęconych bajce – w teorii i praktyce


Rodzinne międzypokoleniowe warsztaty w kameralnej atmosferze, których głównym bohaterem będzie bajka – teoria, historia, ukrywane w niej przez wieki znaczenia i symbole. Czy każda bajka odzwierciedla społeczność, w jakiej powstała? A może istnieją historie uniwersalne, motywy lub ślady, które znaleźć można w każdej niemal kulturze? Zapraszamy międzypokoleniowe duety lub tria, młodszych (najlepiej, jeśli maluchy umieją już pisać) i starszych.

 

I spotkanie: Bajkowy bagaż

Uczestnicy dowiedzą się o badaniach nad bajkami, nad ich strukturą i ukrytych w nich znaczeniach. Opowiedzą o swoich ulubionych opowieściach oraz wspólnie przeanalizują strukturę wybranych historii. Zaopatrzeni w te wiadomości podejmą próbę stworzenia swojej bajki – w duetach lub triach każdy stworzy historię symbolicznie opowiadającą, jak widzi świat i co jest dla niego/niej ważne. Zachęcamy do przyniesienia ulubionej bajki (bajki, baśni, mitu itp.).

 

II spotkanie: Szata zdobi książkę i dlaczego warto oceniać ją „po okładce”

Spotkanie poświęcone ilustracji. Uczestnicy porozmawiają o najciekawszych ilustracjach pojawiających się w literaturze na przestrzeni lat, przyjrzą się stylom charakterystycznym dla poszczególnych ilustratorów. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy ilustracje to piękne ozdoby, którymi okraszony jest tekst czy samodzielne dzieła sztuki? To także czas pracy nad autorskimi bajkami. Uczestnicy zaprojektują okładki i ilustracje do swoich tekstów – babcia zilustruje opowieść wnuczka, a mama – córki. Na koniec zamkniemy efekty pracy w całości – prototypy własnych książek.

 

III spotkanie: Ogród historii – premiery

Zwieńczenie działań. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprezentowania swojej pracy. Będzie mowa o tematach poruszonych w książkach. To też okazja do zastanowienia się czy, a jeśli tak, to czym, różnią się opowieści różnych pokoleń.

 

Prowadzi: Anna Kura

Liczba uczestników: do 10 osób

Data: ustalona indywidualnie z uczestnikami

Czas trwania: do 3 godzin

Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

Wstęp wolny

Zapisy: Anna Kura, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

 

„Dziecięcy taszyzm”

 

Rodzinne warsztaty plastyczne

 

Kogo możemy nazwać podniebnymi przyjaciółmi? Skąd u gila czerwony brzuszek? Jaki ptak nazywany jest „świętym ptakiem”? Podczas wspólnie spędzonego czasu najmłodsi z pewnością znajdą odpowiedzi na te pytania. Po obejrzeniu wystawy i dokładnym przyjrzeniu się ptasim ilustracjom oraz kapliczkom poznają gatunki ptaków, ciekawostki o nich, a także dowiedzą się, skąd u ptaków barwne upierzenie. Dowiedzą się, skąd u Mistrza Józefa Wilkonia zamiłowanie właśnie do ptaszków i zwrócą szczególną uwagę na „świętego ptaka”. W części plastycznej wcielą się w rolę artysty i podejmą próbę malarskiego wykonania szczególnie wytwornego ptasiego gatunku. Posłuży temu technika „mokre na mokrym”, która jest odpowiednikiem taszyzmu – kierunku malarskiego.

 

Prowadzi: Agata Berger–Połomska

Liczba uczestników: do 10 osób

Data: ustalona indywidualnie z uczestnikami

Czas trwania: ok. 1 godzina

Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

Wstęp wolny

Zapisy: Agata Berger–Połomska, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl

Więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/dzieciecy-taszyzm/

 

 

„Pejzaż morskich głębin”

 

Rodzinne warsztaty plastyczne

 

Dlaczego czym głębiej, tym ciemniej? Czym są koralowce? Ile zębów ma rekin goblin? Czy ryba może być kamieniem? Najmłodsi z pewnością znajdą odpowiedzi na te pytania. Uczestnicy obejrzą wystawę, zwracając szczególną uwagę na zwierzęta żyjące w morskich głębinach – ich środowisko, wygląd, zwyczaje. Najmłodsi poznają różne nietypowe gatunki, które mogą napotkać w głębinach – chociażby podczas nurkowania! W części plastycznej samodzielnie stworzą morskie dno razem z jego mieszkańcami – liczy się fantazja i wyobraźnia! P.S. Może zostaną powołane do życia zupełnie nowe gatunki? Kto wie!

 

Prowadzi: Agata Berger–Połomska

Liczba uczestników: do 10 osób

Data: ustalona indywidualnie z uczestnikami

Czas trwania: ok. 1 godzina

Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

Wstęp wolny

Zapisy: Agata Berger–Połomska, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl

Więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/pejzaz-morskich-glebin/

 


"Leśni scenografowie“

 

Rodzinny spacer

 

Przygotowanie wystawy to poszukiwania, obserwacje i oprawa plastyczna – scenografia. Całkiem dobrym miejscem do wykreowania takich działań może być… las. Zachęcamy do rodzinnej zabawy podczas spaceru, która pozwoli wcielić się w role badaczy/obserwatorów/kuratorów/scenografów – odpowiedzialnych za przygotowanie wystawy – niebanalnej, bo w oparciu o zasoby, jakie daje nam otaczająca nas zielona przestrzeń. Miejscem ich badań może być las, park, czy zielona łąka za domem, gdzie będą mogli przyjrzeć się temu, co kryje konkretne miejsce i poczuć otaczającą ich przestrzeń, obserwując przy tym naturę – zwierzęta i rośliny – rejestrować fragmenty, odgłosy i dźwięki. To wszystko bez znacznej ingerencji i pozostawiania po sobie śladu.

 

To, co zobaczą, czego doświadczą i co pozostanie po ich wyprawie, będzie zbiorem, z którego już w domowym zaciszu możliwe będzie stworzenie wystawy. Przed rozpoczęciem zabawy koniecznie zobaczcie wystawę w Muzeum Miejskim w Tychach: „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli. W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”. Tam też oraz na stronie internetowej Muzeum dostępna będzie karta pomocy – koniecznie zabierzcie ją ze sobą na spacer, bo będzie niczym drogowskaz prowadzący prze kolejne etapy. Po skończonej pracy podzielcie się tym, co stworzyliście. Liczą się emocje i pomysłowość!

 

Karta pomocy rodzinnego spaceru „Leśni scenografowie”tutaj 

Więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lesni-scenografowie/

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć