Śląsk

W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

„Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia“

 

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.

 

 

Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec. Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz. W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołówpowietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.

 

 

Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie eksplorować i doświadczać. To też propozycja dla dorosłych, których zapraszamy w sentymentalną podróż do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała. Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia. Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…”, „Dziecięcy taszyzm” i „Pejzaż morskich głębin” oraz spacer „Leśni scenografowie”.

 

* Tytułowy cytat pochodzi z książki Tadeusza Kubiaka „Pawie wiersze” (1961).

 

Niedzielne kameralne oprowadzania po wystawie: 26 lipca, 23 sierpnia i 13 września 2020, godz. 16.00
Czas trwania: 8.07–13.09.2020
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Kuratorka: Agata Berger–Połomska
Przygotowanie wystawy: Agata Berger–Połomska, Aleksandra Matuszczyk
Współpraca: Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
Konsultacja merytoryczna: dr Patryk Oczko
Projekt scenograficzny: Łukasz Błażejewski
Identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
Produkcja: Dorota Kordys
Montaż: Krystian Banik, Henryk Dubis
Program edukacyjny: Agata Berger–Połomska, Anna Kura
Promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
Redakcja tekstów: Marta Rosół
Wydruki: Drukarnia Raster

Więcej: http://muzeum.tychy.pl/wystawa/raz-widzialem-przy-niedzieli-rybki-srebrne-trzy-w-kapieli-w-swiecie-ilustracji-i-rzezb-jozefa-wilkonia/

 

Organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia

 

Zapisy: Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl, a.kura@muzeum.tychy.pl

 

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza
Tygodnik „Twoje Tychy”
Tychy.pl
Dwutygodnik „Świerszczyk”
portal parentingowy „CzasDzieci.pl” 

 

Wystawa czynna:
wtorek, środa: 9.00–15.00
czwartek, piątek, sobota: 10.00–19.00

Wstęp wolny

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć