Śląsk

Najpiękniejsze parki Śląska. TOP 5 na spacer

Najpiękniejsze parki Śląska. TOP 5 na spacer

Stęsknieni za spacerami w parkach i wyczekując na majówkę zestawiliśmy dla Was 5 najpiękniejszych parków. Gotowi do wyjścia? Zaczynamy!

 

  • Park Kopczyńskiego w Wiśle

Atrakcją dla dzieci będzie Aleja Podań i Legend. Poznacie postaci z opowieści, które mieszkańcy przekazują z pokolenia na pokolenie. Są tu ścieżki rowerowe. Koniecznie zobaczcie Pomnik Źródeł Wisły, wzorowany na pomniku z 1937 roku. Czemu Wisła? Trzeba pamiętać, że Wisła bierze swój początek właśnie tu – w źródłach znajdujących się na stokach Baraniej Góry.

 

  • Park Śląski, czyli WPKiW w Chorzowie

Park jest imponujących rozmiarów - ma ponad 600 ha. Może Was zainteresować bogactwo różnorodnych drzew. Znajdziecie tu rzeźby kwiatowe, a także ogród bylinowy.

Park przygotował dla odwiedzających grę terenową – questing, którą możecie wydrukować i wykorzystać podczas wizyty w Parku. Na zabawę przeznaczycie ok. 50 minut.

 

Questing możecie pobrać bezpłatnie tutaj.

 

Pospacerujecie z dostojnym Jorgiem. Przejdziecie przez mostek, przebiegniecie aleją, są tu rymowanki, jak i rebusy. Miłej zabawy!

 

  • Jezioro Paprocańskie w Tychach

Ah, piękny zalew w wieloma atrakcjami. Możecie tu pojeździć na rowerze i rolkach. Miejsce cieszy się sporą popularnością. Niestety teraz nie skorzystacie z małpiego ogrodu, ani placu zabaw. Nadal dostępna jest plaża. Jezioro jest zbiornikiem sztucznym i stanowi osłonę przeciwpowodziową. Jednak jeśli marzy wam się połączenie wody, lasu i plaży to koniecznie tu zajrzyjcie.

 

  • Park Żywiecki 

Teren parku to 26 ha. Jest tu domek chiński, pałac, fontanny. Historia parku sięga XVII wieku. Dzieciom spodobają się stawy z kaczkami. W nawet bardzo gorące dni, można tu znaleźć sporo cienia. Wśród roślinności są tu piękne okazy klonów, dębów i jesionów.

 

  • Park Pszczyński 

To aż 156 ha przestrzeni. Dzieli się ona na Park Zamkowy, Park Dworcowy i Dziką Promenadę. Są tu stawy, mostki, łąki. Wśród drzew znajdziecie dęby, cisy, lipy, buki, brzozy. Park szczyci się wspaniałą kolekcją rododendronów.

Od 22 kwietnia 2020 ponownie dostępna dla zwiedzających jest Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Godziny otwarcia w miesiącach kwiecień - sierpień: od 9.00 do 19.00.  Zagroda znajduje się w Dzikiej Promenadzie, zwanej Zwierzyńcem. Poza żubrami zobaczycie tu również muflony, jelenie, sarny, daniele. Swój dom mają tu: kaczki krzyżówki, gęsi łabędzionosej, łabędzie i pawie.

 

  • Park w Świerklańcu

Świerklaniec jest gminą, której aż 43% powierzchni zajmują lasy. Sama wieś znajduje się ok. 30 km od Katowic.

W parku możecie zobaczyć ruiny zamku, Pałac Kawalera, fragment dawnej muszli koncertowej, fontannę i rzeźby.

 

Poza wspaniałą roślinnością możecie na swojej drodze spotkać traszkę i ropuchę. Są to alejki, stawy i mostki. Mówiąc o epidemii, chcemy Was zapewnić, że Park jest otwarty, w godzinach od. 6:00 do 21:00. Od 1 maja będą pobierane opłaty za parking.

Aktualności o Parku znajdziecie tutaj.

 

Z miłości do drzew....

Gdziekolwiek jesteście dzięki tej stronie internetowej możecie zdobyć sporo wiedzy o okolicznych drzewach i krzakach.

https://www.poznajemydrzewaikrzewy.pl/

Zobaczcie obrazki liści i opisy drzew. O jakim drzewie pisali poeci? Jak wygląda kora brzozy?

To może być wspaniała lekcja przyrody na łonie natury!

 

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć