Śląsk

Nowe miejsce dla Rodzin na Śląsku! Byliśmy w Bajce Pana Kleksa

Nowe miejsce dla Rodzin na Śląsku! Byliśmy w Bajce Pana Kleksa

Nie ukrywam...z niecierpliwością czekałam na otwarcie tego nowego miejsca w Katowicach. Pan Kleks był książkowym bohaterem, który faktycznie przenosił mnie do krainy wyobraźni.

 

Szarość lat 80. kontrastowała z kolorami Akademii i bajkowością postaci z książki Jana Brzechwy. Nie chciałam przeżyć zawodu, podobnego do tego, gdy obejrzę ekranizację powieści i stwierdzam: "Książka była lepsza". Jednak w tym przypadku autorzy projektu Bajki Pana Kleksa mieli o wiele trudniejsze zadanie – musieli się zmierzyć nie tylko z tekstem i filmem, ale i sentymentem, a może tęsknotą jaką darzyły Pana Kleksa pokolenia. Bohater Brzechwy miał już swój pomnik w wielu sercach, więc jak go umocnić, aby nie ukruszyć ani kawałka?

 

Tak też 5 grudnia 2019 roku nastąpiło wielkie otwarcie Bajki Pana Kleksa. Miejsce na inspirować i uczyć.

 

Powiem.. uff! Jest tu wspaniale! Ogromna przestrzeń jest zagospodarowana z pomysłem, dokładnością i wyobraźnią.

 

 

„(...) Wierzę, że Pan Kleks ma szansę zachęcić do sięgnięcia po dzieła opowiadające o jego przygodach i odkryć pasjonujący świat książek, porwać rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz być dla dzieci atrakcyjną alternatywą dla przysłowiowych smartfonówmówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa.

 

Pan Grzegorz ma rację, ale jako rodzic wiem, że walka z atrakcyjnością (złudną) tabletów i telefonów nie jest łatwa. W Bajce sporo się dzieje, ale siłą sprawczą jesteście Wy – Zwiedzający. Będziecie odkrywać kosmos z latarką, poszukiwać tajnych śladów , przechodzić przez rezerwat przyrody z lupą. To miejsce zachęcające do odkrywania!

 

Miejsce, w którym powstała Bajka, to teren dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach.

Bajka Pana Kleksa dzieli się na osiem stref: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów .


Bardzo podobały mi się guziki w jednej ze stref (kolorowe, duże, małe)  – można je było otwierać, przekręcać. To one szczególnie spodobały się najmłodszym dzieciom. Jeśli zamierzacie zwiedzać Bajkę z więcej niż jednym dzieckiem, to nie bójcie się – każdy znajdzie tu coś wyjątkowego.

Warto wspomnieć o salach warsztatowych, w których będą się odbywały zajęcia pełne eksperymentów.

 

 

Bajka Pana Kleksa jest piękna. Cieszę się, że kolejne pokolenie pozna bliżej krainy z mojego dzieciństwa.

 

Jest to gratka dla fanów Pana Kleksa, jak i przyszłych czytelników twórczości Jana Brzechwy. Gratuluję Wam Katowice, tak wspaniałego, nowego miejsca na mapie Waszego miasta!

 

Katarzyna Borkowska + Jolanta Wrzesińska

fot. Jolanta Wrzesińska

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć