Śląsk

Powstaje nowa przestrzeń na Śląsku - Bajka Pana Kleksa

Powstaje nowa przestrzeń na Śląsku - Bajka Pana Kleksa

W Katowicach na przełomie roku 2019 i 2020 otworzy się dla zwiedzających niezwykła przestrzeń - Bajka Pana Kleksa, pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy bazująca na słynnej trylogii Jana Brzechwy.

 

Wytwórnia, jak sama nazwa sugeruje, to miejsce, w którym zgodnie z filozofią samego Pana Kleksa, zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się dzieciom, rodzicom i nauczycielom nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata.

 

Wytwórnia zlokalizowana zostanie w industrialnych budynkach dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach, dołączając do dynamicznie rozwijającej się tkanki kulturalnej Śląska. Za przygotowanie wystawy stałej odpowiada Fabryka Dekoracji, znana ze spektakularnych projektów takich jak ekspozycja „W Polsce Króla Maciusia” dla Muzeum Polin w Warszawie. W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy.

 

Koncepcja

Bajka Pana Kleksa będzie wyjątkowym miejscem dla rodzin, dzieci i nauczycieli, w którym poznając przygody Ambrożego Kleksa, bohatera powieści Jana Brzechwy będzie można zgłębić tajemnice otaczającego nas świata. Na wystawie stałej Bajki Pana Kleksa zobaczymy masę eksponatów, które pozwalają na sensoryczne odkrycia i interakcje z pozostałymi uczestnikami zwiedzania. Wystawa przywołuje bajkowy świat wykreowany w kultowej powieści, rozbudzając w dzieciach chęć do nauki i czytania książek. Twórcom miejsca zależało, żeby w Bajce Pana Kleksa dobrze poczuli się wszyscy - zarówno ci, którzy dobrze znają głównego bohatera z czasów dzieciństwa, jak i ci, którzy dopiero poznają magiczny świat przygód profesora i jego przyjaciół.

 

Bajka Pana Kleksa, wizualizacja wystawy

 

Miejsce z historią

Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa mieści
się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany, w której od lat 20. XX wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche, a po II wojnie światowej – Bogucice. Dziś na terenie fabryki nadal wypalana i zdobiona jest porcelana. Ale to przede wszystkim jedno z najciekawszych miejsc na mapie nowych Katowic, wprowadzające w tkankę miasta zupełnie nową wartość. W zrewitalizowanych budynkach z XIX i XX wieku powstał park technologiczny, w którym mieszczą się firmy, agencje kreatywne, concept store’y, galerie sztuki i restauracja. To również idealna przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, którą od początku swojej działalności wspiera Fabryka Porcelany. Obecność Bajki Pana Kleksa właśnie tutaj nie jest więc przypadkowa. Wytwórnia idealnie wpisuje się w misję i działalność miejsca.

 

Bajka Pana Kleksa, wizualizacja wystawy
 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć