Warszawa

Najważniejszy jest wspólny czas

Najważniejszy jest wspólny czas

Polski Maraton Artystyczny to projekt wyjątkowy i innowacyjny. Cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem uczestników i mediów, ale także szacunkiem wielu instytucji. O projekcie objętym patronatem Niepodległej, programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu polskich firm – miedzy innymi Foods by Ann Anny Lewandowskiej opowie Monika Kluza – założycielka Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni, pomysłodawczyni  i inicjatorka Polskiego Maratonu Artystycznego.

----------------------------------------
Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni tworzy wiele wspaniałych projektów dotyczących edukacji, ekologii, rozwoju dzieci i młodzieży. Dlaczego na szczególną uwagę zasługuje Polski Maraton Artystyczny?


Polski Maraton Artystyczny ma szczególne znaczenie, ponieważ jego program przedstawia różne formy i sposoby na świętowanie z dziećmi 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Każda z instruktorek prowadzących Polski Maraton Artystyczny – ja, Gabi Mrozicka oraz Julita Jamza – Szik, przygotowała specjalne zabawy, tańce, piosenki i kompozycje plastyczne, które ubarwią każdą uroczystość patriotyczną w wielu szkołach i przedszkolach w całej Polsce. To szczególnie lubiany przez nauczycieli projekt edukacyjny. W ciągu jednego intensywnego dnia, pełnego dobrej zabawy, poczucia humoru, ale też i wzruszeń, pięknych emocji, uczestnicy Maratonu otrzymują od nas skarbnicę pomysłów na sposoby pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


Powiedziałaś, że Polski Maraton Artystyczny został włączony do programu Niepodległa. Czy można więc powiedzieć, że Wasz projekt to projekt patriotyczny, obywatelski?


Oczywiście takie było najważniejsze założenie tej edycji Maratonu , bo jest to już piąta edycja i każda miała swój temat przewodni. W tym roku jest to POLSKA i sposoby na okazywanie miłości i przynależności do Ojczyzny. Ponadto w programie znajdziemy elementy regionalne, ludowe i nowoczesne spojrzenie na muzykę folkową. Wspaniała muzyka Mateusza Kluzy, Witolda Jarosińskiego oraz takich kompozytorów jak Krzesimir Dębski czy Michał Lorenc, przenosi uczestników w niezwykły świat legend i krajobrazów polskich. Bardzo ważnym elementem i nowoczesnym spojrzeniem na postawę patriotyczną jest wspólne kibicowanie sportowcom oraz zachęcanie dzieci do uprawiania sportu; wspólnej sportowej zabawy i śpiewania piosenek – właśnie o naszych barwach narodowych.

 

Czego uczą dzieci i młodzież Wasze warsztaty w ramach Polskiego Maratonu Artystycznego?


Myślę, że przede wszystkim dobrej zabawy i pozytywnego spojrzenia na Polskę jako nasz kraj. W czasach pokoju właśnie taki pozytywny patriotyzm będzie sprzyjał postawom obywatelskim. Nauczyciele, którzy biorą udział w PMA, otrzymują od nas piękne płyty z muzyką, konspekty, gotowe scenariusze zajęć oraz to co najważniejsze: energię i moc do dalszej pracy, którą potem przekazują dzieciom, z którymi pracują.


Poruszyłaś właśnie temat, do którego zmierzałam. Podczas Maratonu nie tylko przekazujecie praktyczną wiedzę oraz pomysły na to, jak – jak to przeczytałam na Waszej stronie internetowej – kolorować polską edukację, ale także mnóstwo materiałów – od autorskiej muzyki po… konie! Co jeszcze dostaje uczestnik Polskiego Maratonu Artystycznego?


Każdy uczestnik otrzymuje wiele upominków i pomocy dydaktycznych od naszych sponsorów i partnerów projektu, trzy płyty z muzyką, konspekt z opisami wszystkich zabaw i propozycji prac plastycznych, zaświadczenie, trzy posiłki (drugie śniadanie, obiad i podwieczorek) oraz mnóstwo uśmiechu.


No właśnie – bo tu nie tylko o rzeczy materialne chodzi. Co mentalnie zyskuje osoba biorąca udział w Polskim Maratonie Artystycznym?


Myślę, że najważniejsze jest wspólne spędzenie tego wyjątkowego dnia z nauczycielami z całego regionu. Maraton odbywa się w dużych miastach Polski – przyjeżdżają do nas całe autokary rozśpiewanych i rozentuzjazmowanych  nauczycieli. Przyjeżdżają po nowe pomysły, kolejną dawkę pozytywnych wrażeń; przyjeżdżają naładować baterie na cały rok trudnej pracy w szkołach i przedszkolach; przyjeżdżają po te kolory, które potem właśnie zabierają do swoich miejsc pracy. Przyjeżdżają aby być razem, bawić się razem, śpiewać i tańczyć razem. Po Maratonach nawiązują się nowe piękne przyjaźnie, które potem też owocują trwałą współpracą między placówkami.


Z pewnością macie głowy pełne pomysłów. Jakie inne projekty Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni oferuje dla swoich fanów, a także dla tych, którzy fanami mają okazję w niedługim czasie zostać?


Oczywiście wszystkich serdecznie zapraszamy też na inne nasze warsztaty. Aby zapoznać się z ich harmonogramem, wystarczy odwiedzić nasz fanpage Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni www.maratonartystyczny.pl oraz przyjść na nasze koncerty z zespołem Tęczowa Muzyka www.teczowamuzyka.pl. Obiecujemy, że będzie warto!


Rozmawiała Alicja Dzierżęga

fot. Beata Wywiał

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć