Warszawa

5 wielkich porządków, których nie możesz pominąć w święta

5 wielkich porządków, których nie możesz pominąć w święta

Grudzień to czas świąt, praktycznie od początku do końca miesiąca. Ze świętami wiążą się przyjemności, wydatki, zadumy i oczywiście sprzątanie. Wiesz już od czego zacząć to ostatnie? Jeśli nie, pozwól, że Ci podpowiemy!

 

Święta to czas, kiedy przetrząsamy nasze mieszkania w poszukiwaniu… kurzu i brudu!
A te zbierają się tam, gdzie nie zaglądamy regularnie, na przykład w co tygodniowych porządkach w najbardziej widocznych miejscach. Tak więc święta są dla wielu jedynym okresem w roku, gdy robi się dokładniejsze porządki. Co jest na liście?

 

 

1/5
1/5

1. Okna
Podczas sprzątania nie można zapomnieć o myciu okien. Deszcz i to, co wisi w powietrzu, pozostawiło po sobie ślady na szkle oprawionym w ramy, które też już nie lśnią. 

 

Podzielę się z Wami ciekawostką. Zawsze i wszędzie natura prosi się o umiar. Dlatego zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie sprzyja myciu okien. W takich warunkach, łatwiej o pojawianie się smug na szkle. Nie dajmy się jednak odstraszyć od domowych obowiązków, które z miłości dedykujemy przecież sobie i bliskim!

 

Mimo wszystko życzę Wam dobrej pogody na tę część porządków. Później, wieczorem, oglądajcie biały śnieg przez przejrzyste, czyste okna.

2/5
2/5

2. Firanki i zasłony
To niewątpliwe siedliska kurzu i drobnoustrojów, których lepiej się pozbyć. Przed świętami warto zająć się ważnymi elementami pokojów. To wymaga od nas organizacji, zwłaszcza kiedy mamy większe mieszkanie, dom. Tak więc, rozbieramy okna, wrzucamy najpierw do pralki firanki, tyle ile się ich zmieści do bębna. Oszczędzając cenne minuty, po skończonym praniu ładujemy do pralki kolejną „porcję”. Ta, która już jest czysta, świeża i pachnąca koniecznie musi wylądować na desce do prasowania. Nie musisz czekać, aż firanki wyschną. Wyprasowane – od razu zawieś na karniszu.

 

Następne w kolejności są zasłony. Schemat ich pielęgnacji jest ten sam, jak w przypadku firanek. Chyba że wyciągniesz z szafy inne na zmianę. Wtedy pozostaje Ci tylko je wyprasować. Dodatkowo możesz je przyozdobić.

 

Kiedy zrobisz to wszystko, stań, rozejrzyj się i weź głęboki wdech. Czujesz różnicę?

3/5
3/5

3. Skoro firanki, zasłony, to i koce, pledy i narzuty. Ich pielęgnacja powinna jednak się odbywać częściej i regularnie. Jakieś wskazówki?
Jeśli chcesz uprać koc polarowy, nastaw pralkę na pranie wełny. To pomoże zachować koc miękkim, miłym, a jego kolor trwalszym. Koce są też chłonne na kurz, dlatego warto ustawić pranie na dodatkowe płukanie.

4/5
4/5

4. Szafki, półki, półeczki, regały, regaliki
Czasami dziwimy się temu, ile rzeczy i mebli mieszczą nasze domy i mieszkania. Grudzień wydaje się bezlitosny, robimy jak najwięcej na raz. Ale to nie musi być przykra perspektywa, jeśli pomyślimy o pracy zespołowej. Podział zadań, obowiązków, wydzielenie przestrzeni do sprzątania każdemu z domowników, skraca czas porządków, dzięki czemu możemy później dłużej pobyć razem!

 

Zaangażowanie dzieci w porządki to ważna sprawa. Najmłodsi uczą się wykonywać pewne zajęcia, mają okazję, żeby wreszcie zrobić coś samemu, bez wyręczania ich przez osoby starsze. Dziecko powoli dostrzega czym jest praca, że wysiłek to nieodłączny element życia, który jednak pociąga za sobą radość i zadowolenie. Poza tym, wspólne sprzątanie jest wartościowe tak, jak na przykład wspólne gotowanie. W końcu odbywa się to poza ekranem komputerów, telefonów.

 

Ten etap porządków ważny jest też z innego powodu. Okazuje się, że kiedy zabieramy się za oględziny półek i półeczek, uświadamiamy sobie, ile niepotrzebnych rzeczy wciąż trzymamy. Nagle przychodzi nam do głowy genialna myśl, żeby posegregować pamiątki, szpargały, drobnostki i inne, a następnie oddać je ludziom, którzy zrobią z nich naprawdę użytek. Potrzebujących nie brakuje.

5/5
5/5

5. Były zasłony, firanki, koce, półeczki. Czas na dywany i dywaniki. Nie wszystkie osoby je mają, w takim przypadku mogą ominąć ten punkt.

 

Po pierwsze – odkurzanie. Po drugie – trzepanie. Trzepaki są zawsze zainstalowane na osiedlach, czasami nawet osobno dla każdego z bloków. Przy domu są elementem niezbędnym, jeśli decydujemy się na taką, a nie inną aranżację wnętrz. Trzepanie jest uzupełnieniem odkurzania, które nie nigdy jest w stu procentach skuteczne. Świeże powietrze to śmierć dla roztoczy.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć