Warszawa

Top 5 produktów, które zastąpią cukier

Top 5 produktów, które zastąpią cukier

Cukier należy do produktów nazywanych „białą śmiercią”. Znajdziemy go praktycznie w każdym produkcie spożywczym, od płatków śniadaniowych dla dzieci, po dżem, ketchup czy nawet szynkę. Producenci dodają go na potęgę a my zastanawiamy się tylko jak uchronić przed nim nasze dzieci. Poniżej prezentujemy top 5 produktów, które z uwagi na swój słodki smak zastąpią cukier.
 

Miód.
Miód to bogate źródło naturalnych związków biologicznie czynnych, których właściwości profilaktyczne i lecznicze są uwarunkowane m.in. przez aktywność przeciwutleniającą. W miodach występują różne przeciwutleniacze: flawonoidy, fenolokwasy, terpeny, a także witaminy C i E oraz karotenoidy. Jest to cenny produkt, który zdecydowanie można raz na jakiś czas wprowadzić jako dodatek do posiłku u dzieci.
 

Suszone owoce.
Żurawina, śliwki, rodzynki czy morele warto wprowadzać do żywienia dzieci aby np. podkreślić smak owsianki. To doskonałe zamienniki cukru. Przykładowo suszona żurawina jest wyjątkowo bogatym źródłem tzw. bioaktywnych fitozwiązków i ma właściwości antybakteryjne. Jednym z ważniejszych zastosowań, zarówno owoców żurawiny oraz produktów z nich otrzymywanych jest profilaktyka oraz wspomaganie leczenia bakteryjnych zakażeń dróg moczowych, błony śluzowej żołądka oraz infekcji jamy ustnej. Jeśli dziecku nie posmakują suszone owoce w takiej formie jak kupujemy w sklepie, możemy przygotować z nich sos owocowy i dodać do potrawy – „palce lizać”.
 

Syrop klonowy.
Surowy syrop klonowy ma duże walory prozdrowotne i stosowany jest tradycyjnie m.in. do łagodzenia dolegliwości żołądkowych i w nadciśnieniu tętniczym. Do głównych składników mineralnych zawartych w syropie klonowym należą wapń i potas. Do pozostałych związków mineralnych należą: magnez, sód, cynk, żelazo i miedź. Jest to więc cenny produkt w naszej diecie.
 

Stewia.
Stewia jest polecana w przypadku nadwagi czy otyłości, ponieważ jej spożywanie nie dostarcza organizmowi człowieka energii. Bardzo ważna informacja to taka, że stewiozydy znalazły swoje zastosowanie jako czynnik zapobiegający próchnicy zębów. W odróżnieniu od większości węglowodanów zawartych w pożywieniu, stewia nie ulega rozkładowi do kwasów, które powodują erozję szkliwa. Ma ona również działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu obniża namnażanie się szkodliwych bakterii, zmieniających skład mikroflory jamy ustnej.
 

Cukier kokosowy.
Bardzo popularny ostatnio cukier kokosowy wytwarzany jest z soku pąków palmy kokosowej, bogatego w enzymy, kwas octowy, naturalne drożdże, aminokwasy, witaminy i minerały. Cukier kokosowy jest długotrwałym źródłem energii. Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (IG 35) przez co nie wywołuje nagłych zwyżek bądź deficytów energii w organizmie. Lekko karmelowy smak sprawdzi się doskonale w domowych wypiekach.

 

W jednej łyżeczce cukru znajdziemy 20 kcal i praktycznie żadnych wartości odżywczych. Stąd też cukier, nazywany białą śmiercią, dostarcza nam tzw. „pustych kalorii”. Nie uczmy naszych dzieci od najmłodszych lat słodzenia herbaty, a pokażmy na początek że gorzka też może być smaczna. Jak tylko spróbują posłodzonej herbaty, ciężko będzie im zrezygnować, bo oczywiste jest że będzie ona im bardziej smakować – to my przyzwyczailiśmy ich do tego smaku.

Ta sama sytuacja dotyczy gotowych wód smakowych – a cukru w nich od groma. Przelejmy czystą wodę bez dodatku cukru do ładnie ozdobionej butelki i taką naturalną wodę mu podajmy. Pamiętajmy bowiem o tym, że każdy produkt z dodatkiem cukru, miodu czy cukru kokosowego będzie zawierał kalorie - stosujmy więc je z umiarem. Te małe tricki pozwolą zaoszczędzić sporo kalorii, a przede wszystkim zachować energii dziecka na dłużej.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć