Warszawa

Nawyki żywieniowe naszych dzieci

Nawyki żywieniowe naszych dzieci

Wraz z kolejnymi etapami rozwojowymi, u dzieci pojawia się wiele zmian w sposobie żywienia. Są to zmiany nie tylko ilościowe ale także jakościowe. Zaczynają także kształtować się nawyki żywieniowe, w głównej mierze uzależnione od postępowania rodziców. Bardzo ważne jest więc, aby przekazywali oni swoim pociechom już od najmłodszych lat właściwe wzorce żywieniowe jak też dbali o jak najlepszą jakość oraz kontrolowali ilość spożywanych posiłków.
 

Warzywa i owoce – witaminowa bomba.
Warzywa i owoce to grupa produktów spożywczych, która znalazła się u dołu Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej co oznacza, że powinniśmy podawać te produkty dzieciom jak najczęściej. Kawałki banana do porannej owsianki, jabłko na drugie śniadanie oraz surówka z marchewki do obiadu to już trzy posiłki w których nasze dziecko ma możliwość sięgnięcia po te cenne, pełne witamin i składników mineralnych produkty. Wystarczy, że na kolację przygotujemy pyszną sałatkę warzywną i już możemy być spokojni o to, czy dziecko otrzymało wystarczającą ilość warzyw czy owoców.
 

Źródło błonnika pokarmowego w diecie dzieci.
Kolejna ważna grupa to produkty zbożowe. Chleb pszenny nie jest taki straszny (o ile nie ma przeciwskazań) ale od czasu do czasu wybierzmy chleb z mąki mieszanej np. z dodatkiem otrąb lub z mąki żytniej. Natomiast zamiast podawania kolorowych płatków o dużej zawartości cukru do mleka na śniadanie, raz na jakiś czas przygotujmy płatki kukurydziane pełnoziarniste czy płatki jaglane. Dodatek do płatków na mleku świeżych lub suszonych owoców sprawi że posiłek będzie słodki i nie będzie wymagał dosłodzenia. Przy okazji takie posiłki dostarczą większą ilość błonnika pokarmowego usprawniającego pracę jelit.
 

Mleko i produkty mleczne.
To cenna grupa produktów dostarczająca wapnia. Instytut Żywności i Żywienia poleca podawanie dzieciom mleka lub napojów fermentowanych, takich jak kefir czy maślanka, codziennie w dwóch – trzech posiłkach. Najczęściej jednak podajemy naszym pociechom jogurty owocowe z dodatkiem cukru. Spróbujmy wpajać właściwe wzorce serwując jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców - już bez dodatku cukru. Pamiętajmy, że można korzystać także ze źródeł wapnia z produktów pochodzenia roślinnego.
 

Mięso, ryby jako pełnowartościowe białko.
Mięso i ryby serwujemy dzieciom by dostarczyć pełnowartościowego białka. Polecane jest mięso chudsze niż kurczak czy indyk, natomiast 2 – 3 razy w tygodniu powinna pojawić się ryba, która obok białka zawiera cenne kwasy tłuszczowe, niezbędne przy prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.
 

A co ze słodyczami?
Dzieci preferują bardziej słodkie i słone smaki niż kwaśne czy gorzkie. Często także odrzucają nowe, nieznane produkty żywnościowe. Podczas gdy ciężko jest więc zachęcić do zjedzenia brokułów, to już kostkę czekolady dzieciaki zjedzą z chęcią. W związku z tym rodzice powinni podawać słodycze rzadziej jak również dawkować ich ilość z uwagi na częstszą ochotę na tego typu produkty oraz częstsze ich wybieranie. Pamiętajmy, że słodycze zjadane w większych ilościach będą przyczyniać się do wzrostu masy ciała.

 

Kończąc należy jeszcze raz jasno i wyraźnie podkreślić, że to środowisko rodzinne dziecka, a zwłaszcza jego rodzice czy dziadkowie, mają największy wpływ na to co dzieci jedzą. To opiekunowie odgrywają główną rolę w kształtowaniu preferencji żywieniowych dzieci poprzez codzienne wpływanie na ich zachowania żywieniowe. Pamiętajmy o tym, jeśli chcemy, by w przyszłości dzieci przyjęły właściwe wzorce żywieniowe, eliminujące występowanie wielu chorób.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć