Strefa rodzica » Artykuły » Animator? Zawód, pasja, kreatywność!

Animator? Zawód, pasja, kreatywność!powiększ

Animator? Zawód, pasja, kreatywność!

Coraz częstsza na uroczystościach rodzinnych jest obecność animatorów, ludzi pozytywnych, z nutką szaleństwa i dobrej energii, którzy mają też tysiąc sprawdzonych pomysłów na wspólne zabawy i kreatywne zagospodarowanie czasu.

 

Rozmawiamy z Ewą Dańską, założycielką weselezdziecmi.pl i "Urodziny u Rodziny" oraz współzałożycielką Fundacji Małymi Krokami, wieloletnią animatorką z zamiłowania, mamą czwórki dzieci.

 

CzasDzieci.: Jaki rodzaj animacji najlepiej sprawdza się na weselach, a jaki na imprezach typowo dziecięcych?


Ewa Dańska: Tak naprawdę nie istnieje przepis na „animację idealną”. Żaden szablon, ani stary scenariusz z szuflady nie dadzą powodzenia same w sobie. Najważniejsze jest zaangażowanie animatora, jego doświadczenie i skrojenie scenariusza „na miarę”. Każdy klient potrzebuje czegoś innego, na każdej imprezie są inne warunki lokalowe, inny wiek dzieci, ich ilość, czas trwania. Dobra impreza to taka, która trafia w potrzeby zamawiającego, więc podstawą stworzenia dobrego scenariusza jest rozmowa. Mogę jedynie dodać, że podczas animacji na urodzinach dziecka najlepiej sprawdzają się zabawy trafiające w zainteresowania jubilata.

CzD.: Jaka jest Twoja TOP LISTA animacji, które "wypalą" na każdego typu imprezie?


Ewa Dańska: TOP LISTY też nie mam, ale mam swoje ulubione zabawy. Sporo z nich dotyka tematyki cyrku. Jestem zafascynowana, od 10 lat, pedagogiką cyrku i nie mogę się oprzeć pokusie, by w każdy przygotowywany przeze mnie scenariusz nie wkręcić jakiegoś cyrkowego rekwizytu. Czasem ogrywam go tak, że w wyniku użycia wyobraźni staje się czymś innym, np. poiki to może być lasso na imprezie kowbojskiej.  Niezmiernie cieszą atrakcje familijne, jak np. bańki mydlane: sztuką jest też poprzez animację przekazać pewien patent na kreatywne spędzenie czasu: receptur na sprawdzony płyn do baniek jest mnóstwo, sprzęt także jest dostępny. Zabawa przednia!
Jest też inny powód, dla którego nie mam TOP LISTY- nigdy nie zrobiłam dwóch takich samych imprez! Moja praca jest też moją pasją, znudziłoby mnie robienie tego samego, więc ciągle sprawdzam, tworzę, eksperymentuję. Dzieciaki dobrze czują, czy animator szczerze bawi się na imprezie, czy odtwarza, z nutką rutyny, stary scenariusz.

CzD.: Czy jest sposób na to by w jednej zabawie "pogodzić" 3-latka i 10-latka?


Ewa Dańska: O tak! Wystarczy bazować na sile grupy, pokazywać cechy wspólne, a nie dzielić. Najlepszym sposobem na zepsucie imprezy, na której są dzieci w różnym wieku jest wprowadzenie rywalizacji. Zresztą, ja w ogóle jej unikam. Często właśnie cyrk pomaga mi w „pogodzeniu” dzieci w każdym wieku. Rekwizyty cyrkowe np. talerze czy maczugi są przeważnie tak samo nowe i nieznane dla 3-latka i 10-latka i każdy z nich może osiągnąć radość w zabawie nimi i odnieść sukces na miarę własnych możliwości.
W grupach różnowiekowych świetnie sprawdzają się też zabawy przy muzyce!


CzD.: Po czym poznać dobrego animatora? Czy jedną z jego cech musi być wszechstronność i wielozadaniowość?


Ewa Dańska: Zdecydowanie tak! Animator musi być gotowy na wszystko! Rozstawić namiot, ułożyć kwiaty, wbić gwóźdź i zmienić koło- najlepiej w tym samym czasie. Nasza praca, to oczy dookoła głowy i uszy nastawione na słuchanie. Tak wiele dzieje się na raz, gdy ma się przed sobą kilkunasto (lub kiludziesięcio)-osobową grupę dzieciaków! Kocham to, nic nie da się przewidzieć na 100%. Jest adrenalina!
A dobry animator to taki, który nigdy nie przestaje się rozwijać, którego bawi jego praca i który na hasło: „Dzieciaki” reaguje charakterystycznym błyskiem w oku!

CzD.: I jeszcze jakaś złota myśl na koniec:)


Ewa Dańska: Nie warto zaczynać rozmowy z animatorem od pytania „ile za godzinę”. To tak samo, jakby pójść do mięsnego i zapytać o to, ile kosztuje kilogram mięsa, nie wiedząc czy chce się jeść słoninę czy jagnięcinę…

 

Dziękujemy za rozmowę! Życzymy wielu inspirujących eventów!

 

rozmawiała: Agnieszka Bińczycka

zdjęcia za zgodą Ewy Dańskiej pochodzą z funpage Urodziny u Rodziny


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka... więcej » x
Zobacz » Artykuły
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Strach przed szkołą

Strach przed szkołą

Kiedy niechęć do szkoły przeradza się w lęk, warto poszukać odpowiedzi na pytanie, co kryje się za nadmiernym strachem naszej pociechy, i jakie kroki możemy podjąć, by się z nim rozprawić. więcej »
Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Dlaczego zdecydowałam się zapisać moje dziecko na zajęcia językowe w wieku 2 lat? Czy naprawdę "zabrałam mu dzieciństwo"? Czego można się spodziewać po kursach językowych dla najmłodszych? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej... więcej »
,,Basia'' - kultowa polska animacja jest już na DVD!

,,Basia'' - kultowa polska animacja jest już na DVD!

Pierwszą część animowanej serii ?Basia? można już oglądać w domowym zaciszu. Od 4 września w przedsprzedaży, przygody ulubienicy przedszkolaków, dostępne są w sieci salonów Empik. Serial na DVD w szerokiej dystrybucji od 23 września! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019