Strefa rodzica » Artykuły » Animator? Zawód, pasja, kreatywność!

Animator? Zawód, pasja, kreatywność!powiększ

Animator? Zawód, pasja, kreatywność!

Coraz częstsza na uroczystościach rodzinnych jest obecność animatorów, ludzi pozytywnych, z nutką szaleństwa i dobrej energii, którzy mają też tysiąc sprawdzonych pomysłów na wspólne zabawy i kreatywne zagospodarowanie czasu.

 

Rozmawiamy z Ewą Dańską, założycielką weselezdziecmi.pl i "Urodziny u Rodziny" oraz współzałożycielką Fundacji Małymi Krokami, wieloletnią animatorką z zamiłowania, mamą czwórki dzieci.

 

CzasDzieci.: Jaki rodzaj animacji najlepiej sprawdza się na weselach, a jaki na imprezach typowo dziecięcych?


Ewa Dańska: Tak naprawdę nie istnieje przepis na „animację idealną”. Żaden szablon, ani stary scenariusz z szuflady nie dadzą powodzenia same w sobie. Najważniejsze jest zaangażowanie animatora, jego doświadczenie i skrojenie scenariusza „na miarę”. Każdy klient potrzebuje czegoś innego, na każdej imprezie są inne warunki lokalowe, inny wiek dzieci, ich ilość, czas trwania. Dobra impreza to taka, która trafia w potrzeby zamawiającego, więc podstawą stworzenia dobrego scenariusza jest rozmowa. Mogę jedynie dodać, że podczas animacji na urodzinach dziecka najlepiej sprawdzają się zabawy trafiające w zainteresowania jubilata.

CzD.: Jaka jest Twoja TOP LISTA animacji, które "wypalą" na każdego typu imprezie?


Ewa Dańska: TOP LISTY też nie mam, ale mam swoje ulubione zabawy. Sporo z nich dotyka tematyki cyrku. Jestem zafascynowana, od 10 lat, pedagogiką cyrku i nie mogę się oprzeć pokusie, by w każdy przygotowywany przeze mnie scenariusz nie wkręcić jakiegoś cyrkowego rekwizytu. Czasem ogrywam go tak, że w wyniku użycia wyobraźni staje się czymś innym, np. poiki to może być lasso na imprezie kowbojskiej.  Niezmiernie cieszą atrakcje familijne, jak np. bańki mydlane: sztuką jest też poprzez animację przekazać pewien patent na kreatywne spędzenie czasu: receptur na sprawdzony płyn do baniek jest mnóstwo, sprzęt także jest dostępny. Zabawa przednia!
Jest też inny powód, dla którego nie mam TOP LISTY- nigdy nie zrobiłam dwóch takich samych imprez! Moja praca jest też moją pasją, znudziłoby mnie robienie tego samego, więc ciągle sprawdzam, tworzę, eksperymentuję. Dzieciaki dobrze czują, czy animator szczerze bawi się na imprezie, czy odtwarza, z nutką rutyny, stary scenariusz.

CzD.: Czy jest sposób na to by w jednej zabawie "pogodzić" 3-latka i 10-latka?


Ewa Dańska: O tak! Wystarczy bazować na sile grupy, pokazywać cechy wspólne, a nie dzielić. Najlepszym sposobem na zepsucie imprezy, na której są dzieci w różnym wieku jest wprowadzenie rywalizacji. Zresztą, ja w ogóle jej unikam. Często właśnie cyrk pomaga mi w „pogodzeniu” dzieci w każdym wieku. Rekwizyty cyrkowe np. talerze czy maczugi są przeważnie tak samo nowe i nieznane dla 3-latka i 10-latka i każdy z nich może osiągnąć radość w zabawie nimi i odnieść sukces na miarę własnych możliwości.
W grupach różnowiekowych świetnie sprawdzają się też zabawy przy muzyce!


CzD.: Po czym poznać dobrego animatora? Czy jedną z jego cech musi być wszechstronność i wielozadaniowość?


Ewa Dańska: Zdecydowanie tak! Animator musi być gotowy na wszystko! Rozstawić namiot, ułożyć kwiaty, wbić gwóźdź i zmienić koło- najlepiej w tym samym czasie. Nasza praca, to oczy dookoła głowy i uszy nastawione na słuchanie. Tak wiele dzieje się na raz, gdy ma się przed sobą kilkunasto (lub kiludziesięcio)-osobową grupę dzieciaków! Kocham to, nic nie da się przewidzieć na 100%. Jest adrenalina!
A dobry animator to taki, który nigdy nie przestaje się rozwijać, którego bawi jego praca i który na hasło: „Dzieciaki” reaguje charakterystycznym błyskiem w oku!

CzD.: I jeszcze jakaś złota myśl na koniec:)


Ewa Dańska: Nie warto zaczynać rozmowy z animatorem od pytania „ile za godzinę”. To tak samo, jakby pójść do mięsnego i zapytać o to, ile kosztuje kilogram mięsa, nie wiedząc czy chce się jeść słoninę czy jagnięcinę…

 

Dziękujemy za rozmowę! Życzymy wielu inspirujących eventów!

 

rozmawiała: Agnieszka Bińczycka

zdjęcia za zgodą Ewy Dańskiej pochodzą z funpage Urodziny u Rodziny


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas więcej » x
Zobacz » Artykuły
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Okres od marca do czerwca to czas, w którym częstotliwość pojawiania się kleszczy jest zwiększona. Jak zatem skutecznie chronić przed kleszczami siebie i swoich najbliższych? więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
My3 - za3majMY radość

My3 - za3majMY radość

Prezentujemy Wam kolejną płytę dziewczyn z zespołu My3. Czwarty album dziewczyn nosi tytuł "za3majMY radość" jest utrzymany w kolorze zielonym i tak samo jak poprzednie krążki, tak i ten posiada zapachową książeczkę ? sprawdźcie sami jaki zapach tym razem wybrały: Natka, Julka oraz Gefi! więcej »
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Wydarzenie na Czasie

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Już po raz dziewiąty zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z międzymuzealną grą.  

Temat Na Czasie

Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. Brzmi zachęcająco?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019