Warszawa

Jeśli Jaś się pisać nie nauczy...

Jeśli Jaś się pisać nie nauczy...

W codziennym zapracowaniu i natłoku zajęć czasami nie zauważymy, że tak prosta rzecz jak pisanie może nas zachwycić i sprawić nam radość. Piękne pismo to jeden z wielu kluczy do pięknego życia.
 

Nie jest tak, że kompletnie zapomnieliśmy o kaligrafii – istnieją instytucje, wybitni indywidualni twórcy, kampanie promujące staranne odręczne pismo oraz rodzice, którzy ganią swoje pociechy za niechlujnie prowadzony zeszyt. Jednakże papier i pióro to trochę za mało, żeby skusić dzieci, którym do dyspozycji dajemy szeroki wybór gier komputerowych, filmów, stron internetowych, przed którymi stoi tyle możliwości obcowania z literą drukowaną, a tak mało okazji do wykorzystania, po(d)pisania się odręcznie. Częściej piszemy na klawiaturze, w programie komputerowym, krótkie wiadomości na telefonie komórkowym - temu zapobiec nie chcemy i, co trzeba zaznaczyć, nie potrafimy, ponieważ te media ułatwiają nam życie. Pomimo to powinniśmy być świadomi pewnych zagrożeń stąd wypływających – nie tylko piszemy niezgrabnie i mało czytelnie, ale także nie nabywamy umiejętności poprawnego pisania, ponieważ komputer nie wymaga od nas ortografii, zasad dzielenia wyrazów, w komórkach nie musimy pamiętać o haczykach przy głoskach nosowych…
 

Wszystko rozbija się o to, czego chcemy dla dziecka. Będziemy zgodni w tym, że dobro dziecka jest najważniejsze, ale czy do tego dobra należy dyscyplina, samodyscyplina, wytrwałość i konsekwencja, zmysł estetyczny, samokrytyka i znajomość ortografii? Czy to w szukaniu pracy, czy to w prowadzeniu rodzinnej firmy, dziecko będzie potrzebowało własnej konsekwencji, nie troski i umiejętności rodziców, dlatego jeśli zniechęci się przy pierwszej krzywej literze a, zniechęcić się również może w życiu dorosłym przy pierwszym niepowodzeniu.
 

Kaligrafia nie będzie tu królową nauk i lekarstwem na wszystko, ponieważ równie wartościowym zajęciem są instrumenty muzyczne albo zajęcia sportowe, ale zawsze trzeba kłaść nacisk na coraz wyżej stawiane wymagania i nagrody za osiągnięcia, ale podkreślić należy, że kaligrafia to wytrwałość, cierpliwość, piękno, dyscyplina, harmonia i spokój w jednym. Jak zachęcić do pisania, które samo w sobie będzie dobroczynnie wpływało na lepszy charakter pisma? Pokazać, że można ciekawiej spędzić czas niż przy komputerze, przedstawić zabawy związane z pisaniem, nietypowe narzędzia do pisania, sytuacje w życiu, kiedy można wykorzystać piękne pismo…
 

 

Komentarze

Zależy czy te pomysly potrzebne sa do pracy, np.w szkole czy na uzytek wlasny, domowy do indywidualnej pracy w domu. W domu możesz zachęcic dziecko do prowadzenia pamiętniczka i ozdabiania go rysunkami 0 to też wyrabia rękę. W szkole możesz wprowadzic program Zeszyt na szóstke i obwarowac go zasadmi np. pisz piorem, siedź prosto, nie odrywaj ręki przy pisaniu jeśli sie tylko da, podkreślaj tematy. Możesz wprowadzić zeszyty z rozszerzona liniatura w klasach I-III wydawnictwa Glottispol, ktore mają liniki tyćko większe niez te w sklepach a mniejsze niż te w szeroka lini. Jest ksiażka w tym samym wydawnictiw Kreślę i łączę litery . Wersja pętelkowa, w ktorym dziecko koloruje duże wzory lier a potem dopiero pisze. Jest mnostwo ciekawych ćwiczeńJesli jestes dalekj zainteresowny tym tematem, naC

dodany: 2010-02-15 17:03:16, przez: Aga

nic nie wynika z tego artykułu - ot, ogólne wiadomości. Liczyłam na pomysły zabaw, ćwiczących pisanie czy coś w tym stylu...

dodany: 2009-12-23 12:52:34, przez: bas

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć