Warszawa

Dzień Matki. Święto pachnące miłością

Dzień Matki. Święto pachnące miłością

Dzień Matki, to jedno z najpiękniejszych świąt. Mama dla większości z nas jest najważniejszą osobą na świecie: to Ona pociesza, pomaga, wspiera, troszczy się o nas.

 

To święto przypomina, że każdej Mamie należy się wdzięczność i szacunek za jej poświęcenie, bezwarunkową miłość i trud, jaki włożyła w wychowanie dzieci. To założenie wszystkich kultur, które celebrują Dzień Matki, choć obchodzi się go różnie i w rozmaitych terminach.

 

Warto ten dzień uczcić w sposób wyjątkowy. Zamiast prezentów proponujemy... wieczór opowieści.

 

Z okazji Dnia Mamy dajmy się lepiej poznać swoim dzieciom. Takie opowieści zbliżą Was do siebie i dodatnio wpłyną na kształtowanie ich szczęśliwej przyszłości.

 

 

Opowiedz im:

 

 • Kiedy Mama była mała (historie z dzieciństwa rodziców brzmią dla dzieci jak bajka);
 • Historię jak poznali się rodzice lub dziadkowie (tak tak, możesz puścić wodze fantazji);
 • O swoim ulubionym utworze muzycznym, sukience, potrawie (niech te "artefakty" towarzyszą Wam w tym dniu);
 • O swoich planach i marzeniach, nawet tych bardzo szalonych!;
 • O tym, co dla Ciebie ważne w życiu zawodowym lub w działalności społecznej;
 • O swoich pasjach i zainteresowaniach.

 

Dzieci będą zachwycone!

 


Zobacz inne propozycje na Dzień Matki:


 

Dzień Matki w różnych krajach - szczypta historii:

 

Dzień Mamy obchodzi się niemal na całym świecie. Choć w różnych terminach.

 • W Polsce zwyczaj świętowania Dnia Matki pojawił się w 1923 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest 26 maja.
 • Pomysł Świętowania Matki narodził się na Wyspach Brytyjskich. Dzień Matki obchodzi się tam od XVII wieku. Początkowo nosił nazwę "Matczynej Niedzieli" i był często jedynym dniem w roku, kiedy wysłana na służbę do bogatych państwa młodzież mogła odwiedzić rodzinną parafię i tam złożyć hołd Matce Boskiej, a także spotkać się ze swoimi matkami. Dziś mamom wręcza się kwiaty oraz przygotowuje "matczyne" bakaliowo-migdałowe ciasto.
 • W wielu krajach Dzień Mamy przypada na drugą niedzielę maja. Ale nie wszędzie tak jest: w Indonezji Dzień Mamy obchodzony jest 22 grudnia.
 • W Tajlandii od 40 lat Dzień Matki obchodzony jest w dniu urodzin królowej Sirikit. Tego dnia dzieci klękają przed swymi mamami i ofiarują kwiaty jaśminu, okazując w ten sposób wdzięczność i szacunek. Tego dnia odbywają się spektakularne pokazy fajerwerków, ale także pamięta się o ubogich.
 • W Japonii święto Matki przywrócono po drugiej wojnie światowej. Ma ono wymiar bardzo komercyjny. Przed tym dniem mocno rosną ceny kwiatów. Rekordy biją goździki, będące w tamtejszej kulturze symbolem matczynej miłości.
 • W Indiach w Dzień Matki, obok prezentów, bardzo popularne jest wyręczanie mam w kuchni oraz dawanie kwiatów i laurek.
 • W Kanadzie Dzień Mamy, to bardzo popularne święto. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami sklepów. Tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcia, gdzie...dzieci. przyrządzają potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według przepisów właściwych temu dniu.
 • W Meksyku Dzień Matki obchodzony jest 10 maja i jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą ku czci Najświętszej Dziewicy. Następnie Mamy uraczone zostają świątecznym śniadaniem i otrzymują bardzo kosztowne prezenty.
 • Stany Zjednoczone 8 maja 1914 roku ogłosiły Dzień Matki świętem narodowym obchodzonym w każdą drugą niedzielę maja. W tym dniu na domach, jak również budynkach rządowych, wywiesza się amerykańskie flagi. Oprócz kwiatów, Mamy otrzymują kartki z życzeniami i drobne upominki.

 

 

Życzymy wszystkim Mamom, aby ten dzień spędziły wyjątkowo.
Agnieszka Bińczycka
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć